AIRTAXI Dünya Kongresi İstanbul’da başladı

Global Travel Investment tarafından düzenlenen AIRTAXI Dünya Kongresi, 300’ü aşkın ulusal ve uluslararası havacılık sektörü temsilcisinin katılımı ile başladı. Kongre’nin açılışını Bilişim Vadisi Genel Müdürü A. Serdar İbrahimcioğlu yaptı. Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nin ev sahipliğindeki Kongre, 3 gün boyunca devam edecek. Etkinliğin son gününde dünyanın tek dikey hava gösterisi gerçekleştirilecek.

AIRTAXI Dünya Kongresi ilk kez Türkiye’de

Bilişim Vadisi Genel Müdürü A. Serdar İbrahimcioğlu, Kongre’nin Türkiye’de ilk kez yapıldığına dikkat çekerek; “Müthiş bir heyecan içerisindeyiz. Çünkü hem Türkiye’de hava taksileri anlatabileceğimiz bir alan içerisindeyiz hem de uluslararası alanda bu çalışmaları yapan bütün kurum ve kuruluşları da Türkiye’ye davet etmiş ve toplamış bulunuyoruz.” dedi.

Dünyanın tek dikey hava şovu Bilişim Vadisi’nde gerçekleşecek

Kongre’nin ilk iki gününde gerçekleştirilecek panellerde; hava taksiler konusundaki yasal düzenlemeler, teknik çalışmalar, regülasyonlar, ülkeleri bu anlamda gelecekte neler bekliyor, bu yeni teknolojinin ulaşım sektörüne yansımaları, trendler ve akıllı şehirler ile hava taksilerin entegrasyonu gibi konuların ele alınacağını kaydeden Genel Müdür İbrahimcioğlu, “Son gün daha heyecanlı geçecek çünkü o gün Bilişim Vadisi’nde olacağız ve sadece Türkiye’deki değil dünyadaki ilk dikey hava şovunu gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

“Dikey hava şovunda prototipleri göreceğiz”

İbrahimcioğlu, gerçekleşecek dikey hava şovunda Türkiye’de bu alanda yapılan çalışmaları ve prototipleri görme imkanı olduğunu belirterek “Demo uçuşlarını izleyebileceğimiz bir ortam olacak. Kongre’ye gelen uluslararası ve ulusal davetlilerin tamamını orada ağırlayacağız.” dedi.

“Geleceğin şehirlerini çalışıyoruz”

Odak noktalarına mobiliteyi alarak çalışmalara başladıkları bilgisini veren İbrahimcioğlu, “İşte bu mobilite alanındaki çalışmalardan bir tanesi de uçan araçlardı. Bu araçların kullanılabileceği Nar İnovasyon Şehri projesinin de proje yürütücüsüyüz. Dolayısıyla bu şehirlerde göreceğimiz elektrikli otonom bağlantılı uçan araçların tamamını görebileceğimiz şehirleri inşa edecek yapıları da çalışıyoruz” diye konuştu.

AIRTAXI üreticiler ile yatırımcıları buluşturuyor

AIRTAXI Dünya Kongresi Etkinlik Direktörü Ceren Baktimur, etkinliğin geçen yıl ilk kez Londra’da düzenlendiğine değinerek “Havacılık sektörüne yön veren uluslararası bir kongreyi, bu sene daha görkemli bir şekilde Türkiye’ye getirdik. Sektör, Kongre kapsamında bir araya gelerek B2B dediğimiz toplantılar ile yeni partnerlikler oluşturuyor. Özellikle bu toplantılar yatırımcılar ve üreticiler arasında bir köprü vazifesi görüyor” dedi.

“Hedef 2023’te Boğaz’ı uçarak geçmek”

Bilişim Vadisi’nde bulunan hava taksi şirketi Aircar’ın kurucusu Eray Altunbozar, Aircar’ın yakında insanlı testlere geçeceği müjdesini vererek; “Bugüne kadar 65 uçuş yaptık. İnsanlı test aşamasından sonra Aircar’ı sertifikasyona sokacağız ve hizmet vermeye başlayacağız. Bu kapsamda 2023’te boğazı uçarak geçmeyi hedefliyoruz. Tabii bu uçuşu insanlı ve otonom olarak yapmayı istiyoruz. Onun akabinde de gerekli testleri tamamlayıp hizmete sunmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Hava taksileri 2026’da işletmeye almayı planlıyoruz”

İstanbul üzerinde 2026 yılında hava taksileri işletmeyi planladıkları bilgisini veren Gözen Holding Proje Lideri Oğuzhan Demiral, “Hava taksiler, belki havalimanından havalimanına, öngörülen başka noktalara hareket edilebilecek. Şu anda helikopterlerin kullandığı heliportlar küçük tadilatlarla bu hava araçlarının kullanacağı vertiport denilen yerlere dönüştürülebilir.” açıklamasını yaptı.

İstanbul hava araçları için bir marka olacak 

Avalon-e şirketinin kurucusu Marc Tembleque Vilalta, hava taksileri 2025’te gökyüzünde görebilmek için üreticiler, operatörler ve düzenleyicilerin birlikte çalıştığını belirterek “Bu konferansın İstanbul’da olması potansiyel iş birlikleri için çok iyi bir fırsat. İstanbul’un hava araçları için büyük bir platform, bir marka olacağına inanıyorum. Burada ihracat yapmak için çok fırsat var.” dedi.

Yolcu ‘drone’larının yükselişi

Otonom ve elektrikli hava araçlarının masaya yatırılacağı Kongre’de sürdürülebilir şehir içi hava hareketliliği tüm yönleriyle ele alınıyor. Kongre’nin ilk gününde yükselen yolcu dronları geliştirme endüstrisi bağlamında “Bağlantı ve Uzay: Uydu, Radyo ve 5G”, “Kesin Konum Verileri, Telemetri, İletişim ve 5G Bağlantısı”, “Teknoloji ve Sertifikasyon Sürecinde Tüketici Güveni” ve “Ticari Havacılık için Fırsatlar” sunumları yapıldı.

Vertiport hakkında bilinmesi gerekenler konuşuldu

Hava taksilerin iniş kalkış yapacağı pistler olan vertiportlar ile ilgili “Hava trafik kontrolü nasıl çalışacak?”, “eVTOL’leri şarj etme standartları nelerdir?”, “Hava trafik kontrolü, anten sistemi veya baz istasyonları için donanım bileşeni nedir?” ile “Vertiport’u çalıştırmak için hangi sigorta gereklidir?” sorularına yanıt arandı.

B2B görüşmelerde potansiyel iş fırsatları ele alındı

“Teslimat İHA’ları Yolcu Hava Taksilerinin Önünü Açıyor” başlığı altında düzenlenen panelde; yiyecek, kargo, lojistik teslimatı, güvenlik önlemleri ve kamu algısı gibi çeşitli konu başlıkları tartışıldı. Kongre’nin öğleden sonraki oturumlarında da 60 farklı masada B2B görüşmeler gerçekleştirilerek potansiyel iş fırsatları ele alındı.

Dünyanın ilk ve tek diket hava şovu

Kongre’nin son günü olan 15 Eylül’deki uluslararası boyutlu dikey hava şovu, Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilecek. Global şirketlerin elektrikli ve otonom hava taksileri, dünyanın tek dikey hava gösterisi olan AIRTAXI Dünya Kongresi’nde demo uçuşu yapacak.

AIRCAR ve CEZERİ sahnede

Dikey hava gösterisi kapsamında Bilişim Vadisi şirketlerinden AirCar, BAYKAR Teknoloji’nin geliştirdiği Cezeri, Zyrone, Dasal ve Autogyro araçları sergilenecek. Ulusal ve uluslararası 200’e yakın havayolu şirketi de hava şovu izlemek için Bilişim Vadisi’nde olacak. Bilişim Vadisi helikopter pistinde yapılacak olan dünyanın tek dikey hava şovu nefesleri kesecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.