AKINCI PT-3 ilk uçuşunu başarıyla tamamladı

BAYKAR Savunma tarafından yüksek yerlilik oranıyla hayata geçirilen AKINCI TİHA’nın 3’üncü prototipi envantere girmeye bir adım daha yaklaştı.

BAYKAR resmi sosyal medya hesaplarından yapılan videolu paylaşımda, AKINCI TİHA PT-3’ün ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiği görüldü.

Söz konusu paylaşımda, “Bayraktar AKINCI TİHA’nın uçuş testleri tüm hızıyla sürüyor. Bayraktar AKINCI PT-3 bugün ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.” ifadelerine yer verildi.

Video içerisinde BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, “Akıncı Prototip 3 ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. Yerde bazı ilave testlerimiz olacak, sonrasında da hangara dönecek” ifadelerini kullandı.

AKINCI TİHA

AKINCI TİHA belli başlı özellikleriyle diğer yerli İHA/SİHA’larımızdan ayrılıyor. Bayraktar Akıncı 1.350 kg faydalı yük taşıyabiliyor. Buna ek olarak ASELSAN tarafından geliştirilen AESA radarın entegre edilmesiyle hava-hava muharebesi kabiliyetine sahip olacak. Ayrıca yerli olarak geliştirilen Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerini, MAM-L, TEBER-82, KGK-82-83 SOM füzesini ve MK-84 mühimmatını taşıma kapasitesine sahip olacak.

AKINCI TİHA Türkiye’ye İHA ile hava-hava muharebesi ve gelişmiş yapay zeka kullanımı kabiliyetlerini kazandırması açısından önemli bir kazanım olacak. AKINCI TİHA ilerleyen yıllarda hava savunma için de kullanılabilir.

AKINCI’nın teslimatları 2021 yılında başlayacak. AKINCI TİHA’nın AESA radarının 2021 yılında ASELSAN tarafından BAYKAR’a teslim edilmesi planlanıyor. Ayrıca AKINCI için elektronik harp podu da çalışılıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.