AKYA Ağır Sınıf Torpido IDEF’te görücüye çıktı

Türk savunma sanayiinin en önemli sac ayaklarından biri olan Roketsan, IDEF 2021’de özgün çözümleriyle öne çıkıyor.

Son derece yüksek bir ihracat potansiyeline sahip AKYA Ağır Sınıf Torpido Projesi, Roketsan ana yükleniciliğinde geliştirildi.

IDEF öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit, AKYA’nın IDEF’te sergileneceğin, duyurmuştu.

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci’nin yaptığı açıklamada, “AKYA, Türk denizaltılarının temel silahı olacak. AKYA’nın atış testleri ise GÜR sınıfı denizaltılardan Marmara Denizi’nde icra edilmeye devam ediyor. AKYA Ağır Torpido’nun, bu sene sonuna kadar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi bekleniyor.” ifadelerine yer verildi.

İkinci, AKYA gibi silahların çok az sayıda ülke tarafından geliştirilebildiğini vurgularken ROKETSAN’ın bu ürünü geliştirirken temel teknolojileri de ürettiğini kaydetti. AKYA’nın muadillerinden çok daha üstün özelliklere sahip olacağı da İkinci tarafından belirtildi.

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci tarafından yapılan açıklamada, AKYA’nın 50+ kilometre menzile sahip olacağı bildirildi.

AKYA aynı zamanda sadece denizaltılara değil, gemi pervanelerine karşı da duyarlı alıcılara sahip olacak. AKYA’nın arayıcı başlığı, Meteksan Savunma tarafından geliştiriliyor.

AKYA Ağır Sınıf Torpido Projesi ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bir açıklama yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ocak 2020’de yapılan bir açıklamada, “Milli torpidomuz AKYA’nın atış testlerini, başarıyla icra ettik.” ifadelerine yer verilmişti. 30 Ağustos 2020 tarihinde ise ROKETSAN’da icra edilen tören esnasında; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, AKYA Torpidosu Mock-Up’ı üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir bilgilendirmede bulunmuştu.

AKYA’nın geliştirme faaliyetleri, başarılı geri beslemeler alınarak devam ediyor.

AKYA, 2021 yılında başlaması planlanan testlerinden ilkini başarıyla icra etti. Ayrıca AKYA’nın büyük bir ihracat potansiyeli bulunuyor.

AKYA, bu atış testlerinin de başarıyla tamamlanmasının ardından, kullanımdaki mevcut yurtdışı kaynaklı muadilleri ile rekabet yeteneğine sahip üst düzey bir Ağır Sınıf Torpido Mühimmatı olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından envantere alınacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.