Alman donanması, NH90 görev eğitim merkezini teslim aldı

Alman donanmasının operasyonel hazırlık seviyesi artıyor!

Alman donanması için tahsis edilen NH90 NTH Sea Lion deniz nakliye helikopteri eğitim merkezi, mürettebat eğitimi için kullanılacak. Dolayısıyla merkez içinde birden fazla simülatör olacak.

CAE, süreç boyunca simülatörlerin tasarlanması ve üretilmesinin yanı sıra, tesisin planlanması ve uygulanmasından da sorumluydu.

cae simulator2

Şirketin resmi sitesinde, eğitim merkezindeki simülatörler maddeler halinde sıralandı:

·        Uçuş simülatörleri konusunda en yüksek yeterlilik seviyesine sahip pilot ve yardımcı pilotların yetiştirilmesine yönelik Operasyonel Uçuş Eğitmenliği (OFT),

·        Taktik Koordinatörü (TACCO) ve OFT ile ağ bağlantılı, arka ekip için iki Operasyonel Taktik Eğitmeni,

·        Pilotlar için iki kokpit prosedür eğitmeni ve bireysel prosedürlerin hedeflenen uygulamasını yürütmek için TACCO. 

nh90 simulator

CAE GmbH Genel Müdürü Martin Seger: “CAE, NH90 NTH Deniz Aslanı Eğitim Merkezini teslim ederek, Alman donanmasının operasyonel hazırlığına önemli bir katkı daha yapmaktan mutluluk duyuyor” dedi ve ekledi: “Bu eksiksiz eğitim çözümü, 60 yılı aşkın süredir gururla desteklediğimiz Alman Silahlı Kuvvetlerinin göreve hazır olması konusundaki kararlılığımızı gösteriyor.”

CAE, Kasım 2019’da Federal Almanya Cumhuriyeti adına simülatör tedariki için NATO Destek ve Tedarik Ajansı (NSPA) ile bir sözleşme imzalamıştı.

Deniz Havacılık Komutanı Yüzbaşı Broder Nielsen: ‘’Simülatörün teslimatı için uzun süre beklemek zorunda kaldık. Bu süreç, çok fazla çaba ve kararlılık gerektirdi. Şimdi bu son teknolojiye sahip eğitim cihazını kullanıma sunduğumuz için mutluyuz. Bugün bunu kutluyoruz ama 2025 yılında deniz havacılarına teslim edilecek Sea Tiger simülatörünün hizmete alınması için de gayret göstermeliyiz!”

cae simulator

Teslimatla alakalı konuşan bir diğer isim, Havacılık Destek Programı Ofisi Program Müdürü Daniele Cucchi oldu. Cucchi: “Bugün, Alman donanması, CAE ve NSPA arasında dört yıllık mükemmel işbirliğinin başarılı bir sonucunu görüyoruz. Bu sonuç bizi, Almanya’ya şüphesiz bir değer katacak olan, uçuş simülatör sistemine sahip olduğumuz ve eğitime hazır hale geldiğimiz tarihe getirdi’’ dedi.

CAE’nin Alman donanmasına desteği, deniz havacıları için eğitim yetenekleri sağlayan Mk41 Sea King simülatörünün geliştirilmesi ve teslim edilmesiyle 1979’da başladı. Firmanın desteği, Mk88A Sea Lynx genel maksat helikopteri, P-3C Orion deniz devriye uçağı ve şimdi de NH90 NTH Sea Lion çok rollü helikopteri eğitimi için yüksek kaliteli simülatörleri içerecek şekilde büyüdü

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.