Alman savaş gemisi Güney Çin Denizi’nden geçecek

Güney Çin Denizi’nde ortaya çıkan anlaşmazlıklara bölge ülkelerinin yanında yeni aktörler dahil oluyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptığı askeri geçişler ile bölgedeki varlığını diğer ülkelere kabul ettirmeye çalışmasının yanı sıra NATO müttefiki Avrupa ülkeleri de donanmalarıyla varlıklarını göstermeye devam ediyorlar.

 Al Jazeera internet sitesinde yer alan haberde, bir Alman firkateyninin Ağustos ayında Güney Çin Denizi’ne yolculuk edeceği ve dönüşünün tamamlanmasıyla birlikte 2002 yılından beri Güney Çin Denizi’ni geçen ilk Alman savaş gemisi olacağı ifade edildi.

Söz konusu tartışmalı sularda hak iddia eden ülkeler arasında Vietnam, Malezya, Brunei, Tayvan ve Filipinler yer alıyor.

ABD bölgede düzenli olarak “seyrüsefer özgürlüğü” kapsamında operasyonlar gerçekleştiriyor ve bu bağlamda Almanya’nın aldığı kararı memnuniyetle karşıladıklarını ifade ediyor.

Çin ise sık sık gerçekleştirdiği tatbikatlar ya da aldığı yeni hukuksal kararlar ile konuya ilişkin ciddiyetini göstermeye devam ediyor. Örneğin, bölgedeki muadilleri arasında en güçlüsü olarak ifade edilen Çin Sahil Güvenlik Kuvvetleri, Doğu Çin Denizi’nde aktif olduğu kadar Güney Çin Denizi bölgesinde de faaliyetlerine son hız devam ediyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.