Alman Savunma Bakanlığı Fransa’nın Atlantique-2 teklifini reddetti

Fransa, ABD’nin Alman Donanması’na P-8 Poseidon uçakları satmaya hazır olduğunu öğrendikten sonra Almanya’ya 4 adet Atlantique-2 deniz devriye uçağı satış teklifinde bulundu. 

Defense news’te yer alan haberde, Alman yetkililerin bu teklifi resmî olarak reddettiğine ilişkin net bir belgenin olmadığı belirtilirken, bu durumun Alman Savunma Bakanlığı başkan yardımcılarından Thomas Silberhorn’un Alman federal meclis üyesi Christian Sauter’e geçen ay yazdığı bir mektupla ortaya çıktığı ifade edildi. 

Mektuba ilişkin ilk açıklama, Behörden Spiegel tarafından yapıldı. Bu açıklamaya göre mektupta Fransa’nın yaptığı teklifin, Alman ordusunun açığını eğitim için dahi kapatır nitelikte olmadığının kaleme alındığı vurgulandı. Bahsi geçen uçakların 1989 yılından itibaren Fransız Donanması’nda yer aldığının altı çizilirken, teklifin konusunu teşkil eden 4 uçağın durumuna ilişkin spesifik bilginin Alman yetkililere verilmediği hususu da dikkat çekti.

Ayrıca Alman Donanma yetkilileri tarafından yapılan açıklamada 2025 yılına kadar donanmanın gözetleme ve denizaltı karşıtı savaş kabiliyetleri olan uçaklara ihtiyacı olduğu vurgulanırken, bu ihtiyacın özellikle Rusya’nın dikkatini son zamanlarda Arktik bölgesi ve Baltık Denizi’nde yüksek teknoloji denizaltı yapımına yönetilmesinden kaynaklandığı ifade edildi. Alman Savunma Bakanlığı tarafından P-8 alımlarını Merkel hükümetinin görev süresi dolmadan, haziran sonuna doğru olan parlamento tatilinden önce gerçekleştirilmek istendiği; aksi takdirde alımların tamamiyle ihtimal dışı kalmasından endişe edildiği belirtildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.