Almanya 7 yıl aradan sonra Libya’daki büyükelçiliğini açıyor

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, başkent Trablus’ta yaptığı açıklamada, bu adımla beraber Almanya’nın “Libya’nın angaje bir ortağı olduğunu ve bunun böyle kalacağını” göstermek istediklerini belirtti.

“Libya’nın başkentinde bir sesimiz olsun istiyoruz.” diyen Heiko Maas, ülkenin istikrarı açısından gerçekleştirilecek olan seçimlerin önemine dikkat çekti.

Mepa News sitesinin haberine göre, Bugün Libya hükümeti temsilcileriyle bir araya gelecek olan Maas, görüşmelerde iç savaş yerine halkın yönetime katılımının gündemde yer almasının “gerçek bir ilerleme” olduğunu aktardı. Libya’nın son iki yılda kayda değer başarılar kaydettiğini söyleyen Maas, bir ulusal birlik hükümetinin mevcut olduğunu, petrol blokajının kalktığını ve silahların sustuğunu ifade etti.

Maas, Libya’da daha önce çatışan tarafların “ülkeleri için şiddete dayalı bir çözüm olamayacağını “anladıklarını söyledi. “Kuvvet uygulamak yerine kuvvetler ayrımının” Libya’daki siyasi aktörler açısından temel ve zorlu bir vazife olduğunu ifade eden Maas, “Bununla ilgili olarak, bugün Başkanlık Konseyi, Başbakan ve Ulusal Seçim Komisyonu ile görüşmeler yapacağım.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.