Almanya, Kuzey Denizi’nde fırlatma platformu kuracak

Almanya’nın ulusal güvenliği için önemli olabilecek yüklerini yörüngeye gönderebilecek ve hareket edebilen bir mikro fırlatma platformunun Kuzey Denizi’nde inşa edilmesi önerildi. Fırlatma platformunun inşa edilmesi için yapılan öneri Almanya’nın uzay teknolojilerini hızlandırmak için Alman Endüstrileri Federasyonu tarafından sunuldu.

Defense News tarafından yapılan habere göre, Federasyon tarafından raporda sunulan öneri devlet ajansları, ekonomi bakanlığı ve savunma bakanlığı arasında konunun tartışılmaya başlanmasını sağladı.

Avrupa’daki pek çok mikro fırlatma alanı ticari amaçlar doğrultusunda geliştiriliyor ya da planlanıyor. Planlanan mikro fırlatma alanları, şirketlere küçük boyutlardaki yüklerini düşük maliyetlerde ve kısa sürelerde yörüngeye yollama fırsatı sunabilir. ABD ve diğer ülkelerin Almanya’nın uzay konusundaki potansiyelini yurtdışına çekmek istediği belirtiliyor. Bu yüzden yeni proje şirketlerin ülkede kalması için bir teşvik niteliği de taşıyor.

NATO, Almanya ve Fransa’nın tekliflerini değerlendiriyor

NATO geçen sene uzayda operasyonlar yürütmeye başlayacağını açıkladıktan sonra Almanya ve Fransa’dan gelen birlik için bir üs kurma tekliflerini değerlendirmeye başladı. Eğer Almanya hükümeti mikro fırlatma platformu için destek vermeye başlarsa NATO’nun kuracağı üs için de ev sahipliği yapma oranının artacağı düşünülüyor.

Alman endüstrisinin savunma ve uzay alanındaki lobicilik faaliyetlerine liderlik eden Matthias Watcher’ın ifadelerine göre NATO ve Avrupa Birliği’nin ihtiyaç duyduğu mikro fırlatma yeteneklerine Berlin ev sahipliği yapabilir. Watcher aynı zamanda Berlin’de kurulacak bir üssün Avrupalıların ihtiyaç duyduğu yüksek teknoloji savunma ekosistemine katkı sağlayacağını belirtti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.