Almanya, PKK’yı terör örgütü listesine aldı

Almanya’yı arkasına alan terör örgütü PKK, Almanya Federal Meclisi’nin kabulü ile terör örgütü listesindeki yerini aldı.

Şarkul Avsat’ın haberine göre Almanya Federal Meclisi, terör örgütü PKK dahil olmak üzere Avrupa Birliği’nin (AB) terörist örgütler listesinde yer alan örgütlerin bayraklarının yasaklanmasını ve Angela Merkel hükümetinin önerdiği Almanya’nın güvenliğini öngören tasarıyı kabul etti.

Angela Merkel hükümeti, Avrupa Birliği’nin terörist olarak tanımladığı PKK gibi örgütlerin bayraklarının yasaklanması önerisinde bulundu. 25 Haziran’a kadar sadece Almanya’da terörist gruplar olarak sınıflandırılan örgütlerin pankartları yasaklıydı fakat Almanya Federal Meclisi’te kabul edilen yasaya göre terör örgütleri ile bağlantılı ve aşırı sağcı grupların forumlarında başkalarına ait kişisel bilgileri yayınlamak da suç kapsamına alındığı için bu suçun işlenmesi durumunda üç yıldan fazla hapis cezası verilebilecek. 

Almanya’nın AB’nin terör örgütü olarak kabul ettiği gruplar arasında bulunan ve Filistinlileri topraklarından eden işgalci İsrail’e karşı İslamî Direniş Hareketi olan Hamas’ı da terör listesine eklemesi İsrail yanlısı tutumunun değişmediğini ortaya koydu.

Yeni yasa ile ayrıca Yahudilere, Müslümanlara, eşcinsellere ve engellilere yönelik nefret suçları en ağır şekilde cezalandırılacak. Bugüne kadar mesajlar ve e-postalardaki yazılar kamuda yayınlanmadığı için nefret suçu sayılmıyordu. AFP’nin bildirdiğine göre yasa bu boşluğu doldurdu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.