Almanya, Rusya’ya yaptırım seçeneğini açıkladı

Almanya ve Rusya arasındaki muhalif Aleyksey Navalnıy zehirlenmesi gerginliğiyle ilgili yaptırım seçeneği açıklandı. Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Kuzey Akım 2 (Nord Stream 2) boru hattı projesinin askıya alınmasını önerdi. 

Almanya 2018’de Kuzey Akım 2 projesi için gerekli izni vermişti. Kuzey Akım 1 projesine paralel olarak dönüştürülen Kuzey Akım 2 boru hattı projesi, 55 milyar metreküplük kapasiteye sahip bulunuyor. Projeye Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan gerginlik sonucunda ortaya çıkan doğalgaz kesintisi probleminin tekrar yaşanmaması için başlanmıştı. Kuzey Akım 2 boru hattı ile Rus gazının Baltık Denizi üzerinden doğrudan Almanya’ya taşınması sağlanyor.

Merkel hükümetinde Putin kızgınlığı artıyor

The Moscow Times’ın haberine göre geçen günlerde Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Rusya tarafından Mayıs ayında Almanya’ya karşı “hackleme” girişimleriyle ilgili kanıtlarının olduğunu da belirtmişti. Söz konusu siber saldırıyı “çirkin casusluk” olarak nitelendirmişti. Merkel, Maas’ın boru hattı projesini durdurma önerisine karşı herhangi bir açıklamada bulunmadı ancak son olaylarla Merkel hükümetinde Putin karşıtı tavırların ve tartışmaların arttığı biliniyor.

Kuzey Akım 2 botu hattı, ABD ve AB ülkelerinin tepkisine yol açmıştı. Angela Merkel, tepkilere rağmen projeye desteğini sürdürmüştü. Konuya dair açıklama yapan Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, “Umarım Ruslar bizi pozisyonumuzu değiştirmek zorunda bırakmaz.” dedi. Önceki açıklamasında da müttefiklerle görüşme yapılacağına göz kırpan Maas, “Eğer Rusya önümüzdeki günlerde Navalnıy’e ne olduğunu açığa kavuşturmazsa, Almanya uluslararası ortaklarına bir cevap verilmesi konusunda danışmak zorunda kalabilir.” dedi.

Roth: Bu uluslararası bir sorundur

Almanya Sosyal Demokrat Parti üyesi Michael Roth konuyla ilgili açıklamasında boru hattının yalnızca bir Alman projesi olmadığına dikkat çekerek, “Tüm yaptırım seçeneklerine açığız.” dedi. Alman politikacı bunun ikili bir tartışma olmadığını öne sürerek, “Bu, Rusya ile demokratik anayasal devletler arasında, özellikle Avrupa’da ve dünya çapında bir çatışmadır. Navalnıy zehirlenmesi kimyasal silah anlaşmasının ciddi bir ihlalidir ve ikili olmaktan çok uluslararası niteliktedir. Rus rejiminin hükümeti ve cumhurbaşkanını eleştiren birini öldürme teşebbüsüne tahammül edemeyiz.” dedi. 

Yaptırıma Trump desteği

ABD Başkanı Donald Trump, Navalnıy zehirlenmesiyle ilgili Rusya ile nükleer silah anlaşmasının her şeyden daha önemli olduğunu ve bir kanıt görmediklerini söylemişti. Almanya’nın yaptırım seçeneğini açıklamasının ardından, Kuzey Akım 2 projesinin askıya alınmasına desteğini bile getirdi ve “Elbette. Bunu ben desteklemiştim. Ben bunu öneren ilk kişiydim.” dedi.

ABD kaya gazı teknolojisi ile doğal gaz ve petrol ihraç edebilecek duruma gelmişti ve Kuzey Akım 2 projesi ABD’nin ürettiği sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) pazarını zayıflatacağı için en başından beri muhalif pozisyonda yer alıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.