Almanya, uzaya keşif uyduları fırlattı

Alman ordusu keşif gücünü artırıyor!

Almanya, 2007’den beri hizmette olan SAR-Lupe sisteminin devamı niteliğinde olan keşif uydusu SARah (Uydu Tabanlı Radar Keşif Sistemi)  projesini hayata geçirdi. SARah keşif sisteminin iki uydusu, 24 Aralık’ta ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden başarıyla fırlatıldı.

SpaceX’in Falcon 9 roketi, Launchpad SLC-4E’den havalandı ve 25 dakikalık uçuşun ardından yeni uyduları ilk yörüngesine konuşlandırdı. Kısa süre sonra iki uydudan ilk sinyaller alındı. SpaceX tarafından yapılan açıklamada ‘’SARah-2 ve SARah-3 uydularının fırlatışı başarıyla gerçekleşti’’ ifadeleri kullanıldı. Haziran 2022’de SARah-1 uydusu yörüngeye fırlatılmıştı.

alman uydusu

Yeni uydulardan sinyallerin alınmasıyla birlikte, uyduların sistemler halinde açılacağı, işlevselliğinin kontrol edileceği ve uyduların son yörüngelerine doğru manevra yapacağı “Fırlatma ve Erken Yörünge Aşaması” (LEOP) olarak adlandırılan süreç başlamış oldu.

Almanya, tıpkı SAR-Lupe uydularında olduğu gibi projenin gerçekleşmesi için ana yüklenici olarak OHB System AG’yi görevlendirdi. Alt yüklenici olarak Airbus Defence and Space ile iş birliği içinde, görev için toplam üç radar uydusu geliştirildi ve inşa edildi. 

Entegrasyon aşaması, uyduların fırlatma sırasında hasar görmemesini, sonraki uzay operasyonları sırasında da SARah uydusunun yer segmentine güvenli bir şekilde veri gönderebilmesini sağlamak için çeşitli arayüzler ve işlevsel testleri içeriyordu.

Bugünkü fırlatma akabinde Alman Silahlı Kuvvetleri (Bundeswehr) 35-40 cm çözünürlükte görüntü alabilecek. Uzaydaki aygıtlar da yaklaşık 10 yıl boyunca kullanımda kalacak. Radarlar, pasif parabolik antenle donatılmış olup Alman Silahlı Kuvvetlerine günün saati ve hava koşullarından bağımsız olarak gelişmiş bir küresel keşif yeteneği sağlayacak.

OHB System AG, OHB Digital Connect GmbH ve Airbus Defence and Space ile işbirliği içinde SARah uydularının işletilmesinden de sorumlu olacak.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.