Altınay Savunma Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi’ni yerlileştiriyor

Türkiye’ye uygulanan ambargolar sonrasında Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi, Altınay Savunma Teknolojileri A.Ş. tarafından yerlileştirildi.nan Türkiye’ye askeri ürün ihraç izinlerinin süresiz olarak iptal edilmesi sonrasında çeşitli ürünlerin yerlileştirilmesi için yoğun çalışmalar başladı.

Altınay Savunma resmi sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, “Türkiye’nin ilk Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi, Altınay Savunma Teknolojileri A.Ş. tarafından yerlileştiriliyor!” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında ise, “Ambargolar sonradsında Türkiye’nin ilk Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi Altınay Savunma Teknolojileri A.Ş. tarafından Türk mühendislik gücü ile yerlileştiriliyor. İ Sınıfı Fırkateynlerin İlk Gemisi TCG İstanbul (F-515) Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi Tedariği Sözleşmesi, Savunma Sanayii Başkanlığı, STM ve Altınay Savunma arasında imzalanmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

Belirtilen sistem ise dünyada birçok gemi tarafından kullanılan Kanadalı firma Indal Technologies tarafından geliştirilen ASIST (Aircraft Ship Integrated Secure and Traverse) sistemi olarak biliniyor. DzKK’nin TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar çıkarma gemileri ve Ada sınıfı korvetlerinde de ASIST sistemi halihazırda kullanılıyor.

Geliştirilecek yakalama ve transfer sistemini, helikopterlerinin inişe geçtiğinde piste kitlenip sabitlenmesini sağlayacak.

Kötü hava koşullarında, gemi seyrederken inişi kolaylaştıran sistem güvenliğin artmasını sağlıyor. Ayrıca Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi sayesinde havanın fırtınalı ve denizin dalgalı olduğu anlarda, gemi sallantı halinde iken helikopteler inişlerini daha güvenli bir şekilde yapacak.

Sistemin bağlı olduğu ray mekanizması ile helikopter hangara alınıp çıkarılacak. Yeni üretilecek helikopter hangarına sahip savaş gemilerinde kullanılabilecek sistemin ihracat potansiyeli de oldukça yüksek.

Bu gelişme ile MİLGEM İ sınıfı fırkateynlerin yerlilik oranı daha da artmış olacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.