Amazon, SpaceX’i kurallara uymamakla suçladı

Teknoloji dünyasının en önemli firmaları arasında yer alan Amazon ve Elon Musk’ın uzak odaklı şirketi olan SpaceX arasında savaş başladı.

Webrazzi’nin haberine göre SpaceX’in Starlink projesi ile birlikte dünya yörüngesine uydular gönderip tüm dünyaya uygun fiyatlı ve yüksek hızlı bir internet sağlamayı hedeflerken, benzer bir proje üzerinde çalışan Amazon ise SpaceX gibi uydu ağları kurmayı hedefliyor.

Bu kapsamda SpaceX’in toplamda 1700 uyduyu uzaya gönderdi ve bu uydurlar 100 bini aşkın kişi tarafından kullanırken, Starlink projesine Kuiper isimli bir proje ile rakip olmak isteyen Amazon ise 3 bin uydu ile birlikte yeni bir uydu ağı oluşturacak. Amazon ve SpaceX arasındaki savaş ABD’nin Federal İletişim Komisyonu (Federal Communications Commission FCC) üzerinden devam ediyor.

Amazon, Federal İletişim Komisyonu’na Elon Musk’ın ve SpaceX’in gerekli kurallara uymadığı ile ilgili bir rapor gönderdi. Amazon tarafından gönderilen raporda Starlink operatörünün kurallara uymayı reddettiğini ve SpaceX’in kural ihlaline dikkat çeken herkese haksız saldırılar düzenlediğini iddia ediliyor. Raporda yer alan bilgilere göre Amazon, SpaceX lisanssız antenli uydular fırlatma, onaysız roket fırlatma, onaylanmamış fırlatma kulesi inşa etme, gerekli onaylar alınmadan fabrikayı yeniden açma gibi kural ihlalleri ile suçluyor.

SpaceX daha önce Federal İletişim Komisyonu’na 30 bine kadar daha geniş bant uyduyu içerebilecek yeni nesil Starlink sürümü önerisi ile gitmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.