Ambargoya karşı bir ürün daha: "Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi"

Yurt dışından talep edilip temin edilemeyen ürünler her geçen gün yerli olarak geliştirilmeye devam ediyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yeni bir ürünün daha yerli olarak geliştirildiğini duyurdu.

Demir yaptığı açıklamada, yurt dışından temin edilirken ambargoya maruz kalan Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi’nin yerli imkânlarla ilk kez geliştirildiğini açıkladı.

AA’nın haberine göre Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi’nin Kanada’dan tedarik edilirken ambargoya uğramasının ardından yerli olarak geliştirilme çalışmalarına başlandı.

Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi’nin yerli olarak geliştirilmesi amacıyla STM ile Altınay Savunma arasında Mayıs 2021’de “Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi Yerlileştirme ve Tedariki” projesinin sözleşmesi imzalandı. STM’nin ana yüklenicisi olduğu ve Türkiye’nin ilk millî fırkateyni İstanbul da yerli olarak geliştirilen “Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi”yle birlikte en az %75 yerlilik oranına ulaştı.

Gemi ekipman kullanıcılarının, hava aracı pilotlarının, tersane bakım ve onarım ekibinin geri bildirimleri doğrultusunda yerli olarak tasarlanan Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi; helikopterlerin gemiye güvenle inmesini, sabitlenmesini ve hangara çekilmesini sağlayacak.

Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi, ilk görevine “bu yıl hizmete alınacak milli firkateyn İstanbul” ile başlayacak ve envantere girmesi beklenen yeni gemilerdeki yerini de alacak.

Milli gemilerdeki yerlilik oranını da artıracak olan sistem; Türk savunma sanayiinin ihracat kalemleri arasına katılacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.