ABD, Katar ile sessiz sedasız anlaştı

ABD – Katar anlaşması kamuoyuna duyurulmadı!

CNN tarafından paylaşılan ve ismi açıklanmayan kaynaklara dayandırılan haberlere göre ABD, El Udeyd Hava Üssü’ndeki askeri varlığının 10 yıl daha uzatılması konusunda Katar’la anlaştı.

Anlaşmaya dair haberde CNN, Amerika Birleşik Devletleri’nin Katar’a olan bağımlılığına vurgu yaptı. Katar’ın, Gazze ve Venezuela’da Amerikalıların serbest bırakılmasında arabuluculuk yaptığı belirtildi.

Orta Doğu’daki en büyük ABD askeri üssü olan ve 10 binden fazla ABD askerini barındırabilecek kapasitedeki üs, Aralık ayında Savunma Bakanı Lloyd Austin tarafından ziyaret edilmişti.

katar abd 2

İki ülke arasında yapılan anlaşma, Biden yönetimi tarafından resmi olarak açıklanmadı. CNN bunun nedenini, ‘’Katar’ın Hamas liderlerine ev sahipliği konusunda eleştiriye maruz kaldığı bir dönemde yapılan bir anlaşma olduğu’’ gerekçesine bağladı.

katar abd 4

Katar yetkilileri tepkilerin geldiği sırada, Hamas’ın Doha’da siyasi bir ofis açmasına izin verilmesinin, Obama döneminde Amerika Birleşik Devletleri’nin talebi üzerine olduğunu belirtmişti. Hamas ve İsrail arasındaki çatışmalar başlayınca Katar’a yönelik tepkiler arttı.

katar abd 3

ABD Başkanı Biden, Kasım ayında The Washington Post’ta yayınlanan köşe yazısında Katar’dan bahsetmezken, Mısır ve diğer Orta Doğu müttefiklerine atıfta bulunuldu. Gazze ve Venezuela’daki tutukluların serbest bırakılmasında Katar’ın rolünü vurgulamadı. Pentagon da bu konu hakkında CNN’in açıklama talebini reddetti.

katar abd 5

Afganistan’dan 2021 yılında ABD’nin çekilmesi sırasında binlerce Afgan, Kabil’den Katar El Udeyd üssüne uçtu. Biden’ın ‘’tarihteki en büyük ve en zor hava taşıma faaliyetlerinden biri’’ olarak nitelendirdiği çekilme sırasında ABD askerleri, büyük bir mülteci akınını karşılamaya çalıştı.

Katar, kendi bütçesinden ayırdığı bir fon ile milyarlarca dolar harcayarak üsteki tesislerin iyileştirmesini taahhüt etti.

El Udeyd üssü, 2003 yılında ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ana hava üssü oldu. Suudi Arabistan, Riyad’taki Prens Sultan Hava Üssü’nden ABD personeli ve askeri varlığı bu üsse kaydırıldı.

katar abd

ABD Savunma Bakanı Austin, geçen ay üsse yaptığı ziyarette El Udeyd anlaşmasının uzatıldığını duyurmadı. Sadece ABD ve Katar’ın, ikili savunma ilişkilerini genişletmek ve güçlendirmek için resmi olarak ileri adımlar atacağını söyledi. Austin: ‘’Katar’ın El Udeyd Hava Üssü’ndeki yetenekleri artırmak için katkıda bulunma taahhüdü ile gerekeni yapacağız. Bu girişim, her iki ülkenin gücünü gelecek yıllarda destekleyecektir’’ dedi.

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.