Anduril, dronesavar kiti Anvil-M’yi tanıttı

İnsansız hava aracı tehditlerine karşı savunma sistemleri geliştirilmeye devam ediyor!

Otonom ve insansız hava aracı sistemleri konusunda uzmanlaşan Anduril şirketinden yetkililer, yeni Anvil-M’nin “gerçek dünyadaki savaş operasyonları ve müşteri geri bildirimlerinden” elde edilen girdiler kullanılarak üretildiğini ve küçük/ufak drone kategorisinde değerlendirilebilecek İHA tehditlerini daha güvenilir bir şekilde imha edebildiğini belirtiyor.

Anduril kıdemli başkan yardımcısı ve emekli ABD’li general Neil Thurgood yaptığı açıklamada, “Tehditler gelişmeye devam edecek ve Anduril bu tehditleri karşılamak için hızla yenileneceğinden yeteneklerimiz de gelişecek.” ifadelerini kullandı.

Anduril şirketinin dronesavar ürün ailesindeki en son üyesi olan Anvil-M, şirketin mevcut diğer ürünlerinden de izler taşıyor. Yerden fırlatılan drone, şirketin Launch Box olarak bilinen mobil ana üssüyle entegre oluyor ve yapay zekayla güçlendirilmiş Lattice komuta-kontrol yazılımına bağlanıyor.

Anvil_M_Dronesavar

Çarpışma yolundaki drone hedefine doğru hızla ilerleyen Anvil, önceki versiyonunda hedefine çarpıp kinetik enerji ile etkisiz hale getirmeyi amaçlarken yeni versiyon Anvil-M bir ateş kontrol modülü ve mühimmat yükü kullanarak bunu gerçekleştiriyor.

Dronesavar sistemlerin gerek silahlı kuvvetler gerekse de kamuoyunun güvenliği açısından önemi her geçen gün artış gösteriyor. Zira Ukrayna-Rusya savaşı ile Orta Doğu’daki çatışmalarda görüldüğü gibi sivil ticari kaynaklardan temin edilebilen drone ve ekipmanlar bile ölümcül saldırılar gerçekleştirilebilecek şekilde donatılabiliyor.

Anvil_Ghost_drone

ABD Özel Harekat Komutanlığı, 2022’nin başlarında dronesavar entegrasyon çabalarına liderlik etmesi için Anduril şirketini seçmiş ve yapılan anlaşma değerinin 1 milyar dolar olduğu açıklanmıştı. Buna ek olarak şirket, helikopter platformu yapısını benimseyen “Ghost” ürün serisindeki otonomluğu geliştirmek için yakın zamanda ABD Hava Kuvvetleri ile 8 milyon dolarlık sözleşme imzaladı.

Editör : Soner Eruçar

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.