Ankara’da kritik Eurofighter Typhoon zirvesi

Ankara, Türkiye ile Birleşik Krallık arasında özellikle savunma sanayii alanında önemli bir görüşmeye ev sahipliği yaptı.

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, resmî davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Birleşik Krallık Savunma Bakanı Grant Shapps ile Millî Savunma Bakanlığı’nda toplantı gerçekleştirdi.

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, resmî davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Birleşik Krallık Savunma Bakanı Grant Shapps’i Millî Savunma Bakanlığında askerî törenle karşıladı. 

MSB

Askerî bando tarafından iki ülke ulusal marşlarının çalındığı törende Bakan Shapps’in Onur Kıtası’nı selamlamasının ardından iki Bakan önce baş başa görüştü, ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.

Bakanlar Güler ve Shapps’in görüşmeler sonrasında imzaladıkları “Savunma İş Birliği Niyet Beyanı”nın ardından ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

MSB İngiltere

Toplantının ana gündemi KAAN Projesi ve Eurofighter Typhoon

Ortak basın açıklamasında konuşan Millî Savunma Bakanı Güler, “Görüşmemizde Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan desteğimizi yineledik, ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunduk. İkili askerî iş birliğimizi daha da güçlendirme kararlılığımızı karşılıklı olarak dile getirdik. Birleşik Krallık ile başta Millî Muharip Uçağımız KAAN olmak üzere birçok alanda var olan iş birliğimizi Eurofighter Typhoon savaş uçakları gibi yeni konularda da geliştirmek istiyoruz.”

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Grant Shapps da Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılında Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başladı.

Görüşmede TF-X Projesi (MMU KAAN) ile Türkiye’nin Eurofighter Typhoon tedarik talebinin de ele alındığını aktaran Bakan Shapps, “Karşılıklı pek çok iş birliği alanlarımızı ve ilişkilerimizi ele aldık. İlişkilerimiz Birleşik Krallık için çok önemlidir. Özellikle terörle doğru şekilde mücadele eden iki tecrübeli ülkeyiz. Bunun da son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla iş birliğimiz çok derin.” diye konuştu.

Eurofighter-1

Türkiye’nin Eurofighter savaş uçağı tedariki planı

Türkiye, hava kuvvetlerinin gücüne güç katmak amacıyla 40 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı tedarik etmeyi planlıyor.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki 2024 yılı bütçesinin görüşmelerinde önemli açıklamalarda bulunmuştu.

Milli Savunma Bakanı Güler, bir milletvekilinin “Eurofighter Typhoon” savaş uçağının alınıp alınmayacağına yönelik sorusu ilgili savaş uçağının tedariki için çalışmalarının olduğunu belirterek, “Bu uçaklar İngiltere, Almanya ve İspanya ile ilgili. Hem İngiltere hem İspanya ‘evet’ diyor, şimdi Almanya’yı razı etmek için onlar çalışıyorlar. O sorunu İngiltere ve İspanya ‘Biz çözeceğiz’ diyorlar. Olursa 40 tane Eurofighter uçağı almayı planlıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.