Antalya Bilim Merkezi kapılarını açtı

Türk Millî Teknoloji Hamlesi vizyonunun yayılması için kurulan Antalya Bilim Merkezi; çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış, insanlığa faydalı, ahlaklı Türk gençlerinin yetişmesine katkı sunacak.

Kepez Belediyesi ve TÜBİTAK iş birliğiyle DokumaPark’ta 12 bin 500 metrekare alan üzerine kurulan Antalya Bilim Merkezi ve Bilim Festivali’nin (BİLİMFEST) açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapıldı.

Bakan Varank, Türkiye’nin en büyük bilim merkezini kente kazandırmak, bölgenin en önemli etkinliklerinden olacak bilim ve teknoloji festivali BİLİMFEST’in açılışını yapmak üzere bir arada bulunduklarını kaydetti. Şu ana kadar Konya, Kocaeli, Kayseri, Bursa, Elazığ ve İstanbul olmak üzere 6 ilde bilim merkezi kurduklarını hatırlatan Varank, Gaziantep, Şanlıurfa, Düzce ve Denizli’de de bilim merkezi kurma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Devasa bilim kompleksi

“Antalya’ya Türkiye’nin en büyük, Akdeniz’in ise ilk bilim merkezini açmış oluyoruz. Burası teknolojik donanımıyla uygulamalı atölyeleriyle interaktif sergileri ve kütüphanesiyle devasa bir bilim kompleksi haline geldi.” diyen Varank, merkezde biyoloji, kimya, fen bilimleri, matematik, astronomi, robotik, kodlama, ahşap ve tasarım alanlarında uygulamalı atölye eğitimlerinin verileceğini ifade etti. Gençlerin gözlem yaparak, dokunarak, işiterek, deneyerek keşfedeceğinin altını çizen Varank, eğlenceli ve etkili eğitimler sayesinde gençlerin küçük yaşta merak duygusunu tadacağını ve özgün fikirler geliştireceğini aktardı.

Bilim meraklıları birarada

Merkez hakkında bilgi veren Varank, “Şu an içinde bulunduğumuz Dokuma Fabrikası kampüsünde, bilim merkezi dışında Cemil Meriç Kütüphanesi, Botanik Park, Kent Müzesi, Şehitler Müzesi, Modern Sanatlar Galerisi ve Oyuncak Müzesi var. Yani burası kültürü, mimarisi ve tematik kurgusuyla yalnızca gençlerimize değil, 7’den 77’ye herkese hitap ediyor. İşte bunun en güzel örneği de her yaştan bilim meraklısını bir araya getiren BİLİMFEST. Bu festivalde onlarca bilimsel etkinlik, atölye ve sergi çalışmaları, yarışmalar, sahne gösterileri, eğlenceli bilim şovları ve aile oyunları tüm bölgeden vatandaşlarımızı bekliyor.” dedi.

Yerli ve millî teknolojiler

Türkiye Uzay Ajansı, TÜBİTAK, ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ, TÜMOSAN gibi kurumların da BİLİMFEST’te yer aldığını anlatan Varank, “Gurur kaynağımız Solo Türk ve Türk Yıldızlarının gökyüzündeki çarpıcı şovlarını izleyebileceksiniz. Ayrıca gençlerimize ilham olması amacıyla gurur vesilemiz olan yerli ve milli teknolojik ürünlerimizi de festival alanında sergiliyoruz. İstiyoruz ki gençlerimiz artık geçmişte önü kesilmiş milli projelerimizin hüzünlü hikayelerini dinleyerek değil, somut başarıları, ürünleri görerek, dokunarak ilham alsınlar.” diye konuştu.

BİLİMFEST’e davet

Varank, çevre illerdeki gençleri de aileleriyle beraber Bilim Merkezine ve BİLİMFEST’e davet ederek, burada biriktirecekleri tecrübenin onların hayatlarında güçlü bir etkiye sahip olacağını söyledi. Uzmanların verecekleri konferansların, yapacakları söyleşilerin gençlerin zihinlerinde izler bırakacağına dikkati çeken Varank, “Antalya Bilim Merkezi ve BİLİMFEST, Milli Teknoloji Hamlesi vizyonumuzun yayılmasına, çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış, insanlığa faydalı, ahlaklı Türk gençlerinin yetişmesine katkı sunacak. Göreceksiniz sizlerin arasından bu ülkenin saygın bilim insanları, başarılı mühendisler, alanına yön verecek özgün tasarımcılar çıkacak.” dedi.

Takım oyunu

Başarının bir takım oyunu olduğuna işaret eden Varank, “Başarıyı takım oyunu getirir, ekosistem getirir. Ancak birlikte olursak, el ele verirsek, ülkemizi hak ettiği yere, muasır medeniyetler seviyesinin çok daha ötesine taşıyabiliriz. Bu takım oyununda hepimize belli sorumluluklar düşüyor. Sevgili aileler ve öğretmenler, en kritik görev sizlerin. Evlatlarımıza bilim ve teknoloji farkındalığını mutlaka aşılamalıyız.” ifadelerini kullandı.

Millî teknoloji hamlesi

“Milli Teknoloji Hamlesi” vizyonuna değinen Varank, “Dedik ki bu vizyonla Türkiye, en ileri alanlarda kendi teknolojisini geliştirsin, en başarılı bilim insanlarını yetiştirsin, en büyük markaları çıkarsın, en iyi ürünü üretsin, en özgün tasarımı geliştirsin. Bunun için de ağaç yaşken eğilir anlayışıyla ilkokuldan üniversite çağına kadar tüm öğrencilerimize dönük faaliyetler yürütüyoruz.” dedi.

55 ilde Deneyap Atölyesi

Şehirlerde herkesin gidebileceği bilim merkezleri açtıklarını kaydeden Varank, tasarım, robotik, kodlama, uzay ve nanoteknoloji gibi alanlarda eğitimler verdikleri Deneyap Teknoloji Atölyelerinin 55 ilde hizmet verdiğini bildirdi.

Teknofest ateşi Karadeniz’de yanacak

Dünya çapında en iyi yazılımcıları yetiştiren uluslararası 42 okullarını Türkiye’ye kazandırdıklarını hatırlatan Varank, “Artık bir dünya markası olan TEKNOFEST ile on binlerce takım, yüzbinlerce genç kendi geliştirdikleri roketleri, elektrikli ve otonom araçları, İHA’ları, denizaltıları, projeleri yarıştırıyorlar. Tüm gençlerimizi ve ailelerini 30 Ağustos’tan itibaren Samsun’a, TEKNOFEST 2022’ye katılmaya davet ediyorum. Bu sene TEKNOFEST ateşi Karadeniz’de yanacak.” diye konuştu.

Gökyüzü gözlem şenliği

Çocuklarımızın aileleriyle katılabildiği, gökyüzü gözlem etkinliklerinin olduğunu kaydeden Varank, “Daha önce yalnızca Saklıkent’te yaptığımız bu etkinliği artık Anadolu’nun diğer şehirlerine de yaydık. Gökyüzü gözlem şenliklerimize katılmak isteyen çocuklarımız ve aileleri, 15 Nisan’a kadar başvurularını yapabilirler.” ifadelerini kullandı.

Star programı başvuruları başladı

TÜBİTAK aracılığıyla Stajyer Araştırmacı Burs Programını (STAR) yürüttüklerini, TÜBİTAK tarafından yürütülen veya desteklenen Ar-Ge projelerinde gençlere tecrübe kazandırdıklarını anlatan Varank, 2300 öğrenciye daha burs verecekleri STAR programına başvuruları bugün itibarıyla almaya başladıklarını anlattı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.