AP, Wagner Grubu’na yönelik yaptırım tasarısını kabul etti

Avrupa Birliği’nin Rus Wagner Grubu’na yaptırım uygulamasını öngören karar tasarısı Avruğa Parlamentosu’nda kabul edildi.

Timeturk sitesinde yer alan habere göre Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu tarafından düzenlenen oturumda, söz konusu grubun işlediği suçlara ilişkin konular üzerine yoğunlaşıldı. Buna göre Wagner Grubu; işkence, tecavüz, öldürme veya zorla kabul ettirme gibi çok sayıda suç işliyor.

Suriye, Libya, Mozambik, Sudan, Libya, Orta Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerde faaliyet gösteren bu grubun askerleri bir Rus paralı asker şirketinden sağlanıyor. Söz konusu şirketin hukuken var olmamasından dolayı hiçbir mensubu yargılanamıyor. Bütün bunların onaylandığı oturumda Wagner Grubu’na yaptırım uygulanmasını öngören karar tasarısı için 585 vekilin “evet” oyu kullanmasıyla tasarı kabul edildi.

AP’nin kararları üye ülkelere tavsiye ya da çağrı niteliğinde oluyor ve üye ülkeler için hukuki bağlayıcılığı bulunmuyor. Ancak AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 15 Kasım’da AB Dışişleri Bakanları Toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Wagner’e karşı yaptırımlar için yasal çerçeve kararlaştırmaya yönelik teknik çalışmalar olduğunu, bunlar sonuçlandığında AB’nin yaptırım rejimi çerçevesinde bir karar verileceğini söylemişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.