Apple-Epic Games davası sonuçlandı

Apple’ın uygulama mağazasındaki uygulamalardan aldığı yüzde 15 veya yüzde 30’luk komisyon payı pek çok şirketin tepki göstermesine sebep olmuştu. Bu konuyla ilgili en etkili tepkiyi veren şirket ise Epic Games olmuştu. Satın alma yönteminde yaptığı değişiklik ile kullanıcıların ödediği ücretleri doğrudan alan Epic Games’in, Fortnite isimli oyununun App Store’daki varlığına son verilmişti. Bunun üzerine Epic Games mahkemeye başvurdu ve söz konusu dava süreci başlamış oldu. 

Apple’ın erken zaferi

Apple, 28 Ağustos günü Epic Games’in iOS ve Mac geliştirici hesaplarıyla ilişiğini keseceğini duyurmuştu. Bunun üzerine Epic Games mahkemeye “ihtiyati tedbir” talebinde bulundu. Tech Central’ın haberine göre; alınan kararla Apple, Epic Games’in Fortnite oyununu tekrar App Store’a kabul etmekten kurtuldu. 

Epic Games için net bir yenilgi değil

Epic Games, bu mahkemenin kendi yararına sonuçlanmaması halinde ciddi bir zarar göreceğini belirtmişti. Öyle ki, bu durumun Epic Games’in Unreal Engine yazılım işine de zarar vereceği düşünülmüştü. Alınan karar Epic için tam bir yenilgi olmadı. Çünkü yargıç, Epic Games’in diğer uygulamalar için  geliştirdiği Unreal Engine yazılımı sağlayabilirliğinin sınırlanmasını engelleyen geçici teklifi kabul etti. Neticede Epic Games’in, Unreal Engine’i ile ilgili tasarlanan korkunç senaryo gerçekleşmedi. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.