Apple, Facebook güncellemesini engelledi

Apple’ın App Store vergilendirmesinden dolayı problem yaşadığı şirket sayıları her geçen gün artıyor. Apple’ın Epic Games’in Fortnite oyununu uygulama mağazasından kaldırmasının ardından Facebook bu duruma karşı çıkan şirketlerden olmuştu. Devam eden süreçte ise Facebook’un küçük işletmelere yaptığı yardım kampanyasına dair gerginlik yaşanmıştı. Gelirlerinin büyük bir kısmını küçük işletmelerden sağlayan Facebook, pandemi sürecinden etkilenen işletmeler için bir etkinlik projesi oluşturmuş ve bunlardan bir yıl boyunca komisyon almama kararı vermişti. Facebook, ücretli etkinliklerden para almayarak, pandemi sürecinde yıpranan işletmelerin toparlanmasını hedefledi.  Bu hedefin App Store politikalarına takılması Facebook-Apple gerginliğini ciddi oranda etkilemişti. 

Apple bütün tekliflere kapalı

Facebook, Apple ile vergileri azaltması veya en azından kullanıcıların Facebook Pay üzerinden ödeme yapabilmesi noktasında anlaşmaya çalıştı. Apple kendisine yöneltilen hiçbir teklifi kabul etmedi ve Facebook’un App Store politikalarına karşı çıkan muhalifler arasına katılmasını istedi. 

Yeni güncelleme engellendi

Apple’ın tamamen Facebook lehine kapalı bir tavır sergilemesi üzerine, sosyal ağ platformu tarafından iOS satın alma ekranına Apple’ın yüze 30 kesinti yaptığını belirten bildirim yerleştirildi. Bu bildirim, ödemelerin doğrudan hedefe ulaşmayacağını bildirmek amacıyla eklendi. Apple bu duruma karşı çıktı.

Apple bildirim meselesine karşı muhalif duruşunu, politikalarında bulunan “geliştiricilerin alakasız bilgilerini göstermesinin yasak olması” kuralına dayanarak sergiledi ve yeni güncellemeyle gelen uyarının, kullanıcılara gösterilmesini engelledi.

Facebook tarafından yapılan açıklamada, “Şimdi, insanların küçük işletmeler için hedeflediği paranın gerçekte nereye gittiğini anlamalarına yardımcı olma seçeneğine her zamankinden daha fazla sahip olmalıyız. Maalesef Apple, yüzde 30 vergileriyle ilgili şeffaflık bildirimimizi reddetti ancak bu bilgileri uygulama içerisinde sunmaya devam ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.