Apple ve Google’ın tekelcilik yaptığı iddiası

Mobil pazarın tamamen Apple ve Google kontrolünde olduğunu iddia eden Epic Games CEO’su %30 komisyonunun tekelciliğin bir sonucu olduğunu savundu.

Epic Store’da video oyunlarını %12 komisyonla sattıklarını hatırlatan CEO Tim Sweeney, bu nedenle Epic ürünlerini Apple ve Google uygulama pazarına koymadıklarını vurguluyor.

Epic’in oyun mağazası Epic Store’un mobil uygulaması AppStore’da yer almıyor çünkü Apple bu uygulama içinden satın alınacak oyunlardan %30 komisyon alıyor. Google için de durumun farksız olduğunu savunan Epic, Android kullanıcıları için kendi web sitesi üzerinden bir uygulama sunuyor. Bunun kurulabilmesi için Android kullanıcılarının telefon ayarlarıyla oynaması gerekiyor. Bunu da herkesin yapamadığına dikkat çekiyor.

Epic, Android ekosistemindeki oyunculara ulaşabilmek için Fortnite oyununu PlayStore’da yayınlamasını kısa süre önce kabul etmişti. Ancak ücretsiz olan oyunun içinde yapılan her satış için Google’a %30 komisyon ödemek istemiyor.

Oyun ve yazılım dünyasında daha önce başka şirketler de Apple ve Google’ın tekel oluşturduğunu iddia etmişlerdi. Bu hafta Apple, Google, Facebook ve Amazon CEO’larının, kongre üyeleri önünde sorguya çekileceği tarihi duruşma olacak. Tim Sweeney’in medya önünde bu iddiaları gündeme getirmesi, CEO’ları sorgulayacak senatörler üzerinde etki oluşturup oluşturmayacağı merak konusu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.