Apple ve Microcoft’un TikTok savaşı

Trump yönetimi, TikTok’u yasaklayacağını duyurduktan sonra yerli bir şirketin firmayı alması halinde kararın değişebileceğini de bildirmişti. Trump, Çin menşeli TikTok ve WeChat uygulamalarının yasaklanmasına dair kararnameyi imzaladı. 

Apple yalanlamıştı

Trump’ın yasak kararını duyurmasından sonra, Apple’ın TikTok’u satın almak için görüşmeler yaptığına dair söylentiler çıkmıştı. Ancak Apple, bu söylentileri yalanlamıştı. Şimdi ise Apple’ın TikTok’u almak için oldukça ısrarcı olduğu söyleniyor. 

Microsoft ile rakip oldu

Microsoft firması TikTok’u satın almak istediğini söyleyince, iki büyük şirket rakip oldu. Microsoft ve diğer yatırımcıların, TikTok’u bünyesinde barındıran ByteDance kuruluşuyla görüşmeleri devam ediyor. Apple ve Microfost’un yanı sıra ABD’deki pek çok şirket TikTok’u almak istiyor. 

Apple’ın gizlilik hassasiyeti TikTok’u içine kapanık bir hale getirebilir

TikTok’un ABD’de yasaklanma sebepleri ülkeler tarafından farklı yorumlanmıştı. ABD bunun gizlilik ihlalini ortadan kaldırmak amaçlı bir girişim olduğunu söylerken Çin, TikTok’un oldukça kalifiyeli bir uygulama olduğunu ve ABD’nin hırsızlık yaptığını öne sürmüştü. Bir görüşe göre; Apple gizliliğine son derece dikkat eden bir şirket olduğundan, TikTok’u bünyesine alması halinde bu durum TikTok’a da yansıyacak ve TikTok daha içine kapanık bir firma haline gelecek. 

Çin: ABD zorbalık yapıyor

Çin, ABD’nin bu tavrını hırsızlıkla itham etmesinin yanı sıra böyle bir satışa müsaade etmeyeceğini de bildirdi. Aynı zamanda herhangi bir zorbalık halinde, bunun bir karşılığı olacağını da belirterek adeta gözdağı verdi. 

Çin’deki Amerikan şirketleri üzerinden bir rest gelebilir

Çin’de hizmet veren Amerikan şirketlerinin sayısının oldukça fazla olduğu biliniyor. Oracle, Apple, Tesla, Microsoft, Intel gibi şirketler Çin pazarından ciddi gelirler elde ediyor. Çin’in hamlesini bu Amerikan şirketleri üzerinden özellikle de Tesla üzerinden yapması bekleniyor. Çin’in, topraklarında bulunan Amerikan şirketlerinin operasyonlarını ve teknolojilerini satın almaya kalkışması beklenen hamleler arasında bulunuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.