Apple’ın Fortnite hamlesine tepkiler büyüyor

Apple’ın, App Store’da bulunan uygulamalardan kestiği yüzde 30’luk pay pek çok şirketi rahatsız ediyor. Bunlardan biri geçen aylarda rekabeti engellediği gerekçesiyle Apple’ı AB’ye şikayet eden Telegram şirketiydi. Fortnite konuyla ilgili farklı bir çözüm bularak, oyun içi satın alma yönteminde bir değişiklik yaptı. Satın alma işlemini doğrudan kendi lehine çeviren Fortnite’ın getirdiği bu değişiklik, ödemeleri direkt kendi kanalı üzerinden almasını sağladı. Bu gelişmelerden sonra komisyonunu kaybeden Apple ve Google, uygulama mağazalarından Fortnite’ı kaldırmıştı. Spotify ve Facebook, Apple’ın bu hamlesini tepkiyle karşıladı.

Alınan komisyon şirketleri rahatsız ediyor

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Spotify şirketi, Fortnite meselesinden sonra komisyon oranlarına tepki göstermişti. Sportify’dan sonra tepki gösteren firma Facebook oldu. Şirketler alınan kar payının oldukça fazla ve haksız bir oranda olduğunu düşünüyor.

Facebook’un “küçük işletmeye destek” atılımı App Store polikalarına takıldı

Facebook’un gelirlerinin çoğunu küçük işletmelerden kazandığı biliniyor. Hatta geçen aylarda büyük reklam şirketlerinin boykot faaliyetinin Facebook’u “o kadar da” etkilememe sebebinin, asıl gelir kaynığının küçük işletmeler olması olduğu öne sürülmüştü.

Facebook Koronavirüs sürecinden olumsuz etkilenen küçük işletmeler için bir etkinlik geliştiriyor. Bu etkinlik özelliği ile küçük işletmelerin sayfalarında aşçılık, yoga, egzersiz gibi faaliyetler yürütmesine imkan verilecek. Facebook’un söz konusu etkinliği pandemi sürecinde düşüş yaşayan işletmelere destek için yapmasının bir parçasını da etkinlik üzerinden elde edilecek gelirden 1 yıl boyunca komisyon almaması kararı oluşturuyor. Bunu gerçekleştirebilmek için ödemelerin Facebook Pay üzerinden yapılmasını talep eden Facebook’u App Store politikaları engelledi. Apple’ın bu tepkisi Facebook’un asıl hedefini yerle bir ettiği için şirket bu duruma tepki gösterdi. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.