Apple’ın gizlilik baskısı, 10 milyar dolara mal oldu

Apple, geçtiğimiz yıl App Tracking Transparency (ATT), yani uygulama izleme şeffaflığı politikasını duyurmuştu. Bu politikaya göre, kullanıcılar eğer izin vermezlerse sosyal medya platformları da onları takip edemiyor.

Webrazzi’nin haberinde Financial Times tarafından yapılan bir araştırmaya göre Apple’ın gizlilik uygulamalarında yaptığı değişiklikler, Snapchat, Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya şirketlerinin yaklaşık 9.85 milyar kaybetmesine neden oldu. 

Bu durumun sosyal medya şirketlerinde mali kayıplara neden açmasının nedeni ise reklam gelirlerinin düşmüş olması Kullanıcıyı izleyemeyen sosyal medya platformları, kişiselleştirilmiş reklamları da kullanıcılara sunamıyor ve reklamverenler bu platformlara verilen reklamların sayısını ya da reklamların yayında kalma süresini azaltıyor. Facebook, Twitter, Snapchat ve YouTube için reklam gelirleri de bu şekilde düşmüş ve şirketler bu değişiklik nedeniyle yaklaşık 10 milyar dolar kaybetmiş oldu.

Dört şirketten Facebook, reklam pazarındaki büyüklüğü nedeniyle genel olarak en büyük gelir kaybını yaşadı ve bu zararın 8 milyar doların üzerinde olduğu iddia ediliyor. Ancak Snapchat’in akıllı telefonlara odaklanması ve bu gizlilik ayarlarının telefonlardan değiştirilebiliyor olması da Snapchat’in yüzde bazında en büyük kaybı yaşamasına neden oldu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.