Arjantin, Pakistan’dan JF-17 Thunder savaş uçağı satın alacak

Arjantin, hava gücünü Pakistan üretimi JF-17 Thunder savaş uçakları ile güçlendiriyor.

Pro Pakistani sitesinde yer alan haberde, Arjantin’in hava gücünü artırmak amacıyla Pakistan’dan 12 adet JF-17 Thunder Block III savaş uçağı satın alacağı ifade edildi.

Haberde, Arjantin hükümetinin Pakistan’dan 12 adet JF-17 Thunder Block III savaş uçağı satın almak için gelecek yılki bütçesine resmi olarak 664 milyon dolar eklediği belirtildi.

İki ülke arasında gerçekleşek olası savunma anlaşması, 10 adet tek kişilik JF-17 Block III ve 2 adet çift kişilik JF-17 Block III savaş uçağını içerecek.

Geçen aralık ayında Pakistan medyasında çıkan haberlerde, Arjantin’in savunma yeteneklerini pekiştirmek için Pakistan’dan JF-17 Thunder satın almayı düşündüğü bildirilmişti.

Başlangıçta Arjantin Hava Kuvvetleri (AAF), Güney Koreli havacılık şirketi KAI ile 12 adet FA-50 savaş uçağı tedariki için bir anlaşma imzalamıştı. Ancak Güney Kore, Arjantin’in jeopolitik rakibi olan İngiltere’nin diplomatik baskısına yenik düşerek anlaşmayı iptal etti.

İngiltere ve Arjantin arasındaki bağlar, 1980’lerde Arjantin’in Falkland Adaları’nı ve onun toprak bağımlılığı olan Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları’nı 1982’de Britanya Denizaşırı Toprakları’nı işgal etmesinden sonra gerildi. 

Savunma uzmanları, JF-17 Thunder savaş uçaklarının Arjantin tarafından satın alınmasının İngiltere için Falkland Adaları ve Güney Sandviç Adaları yanında büyük siyasi ve askeri sonuçları olabileceği görüşünde.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.