Arnavutluk Başbakanı, Kosova konusuna dikkat çekti

Balkan ülkeleri diken üstünde!

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, 22 Kasım 2023 Çarşamba günü Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Batı Balkan ülkelerinden müttefik liderlerle bir araya geldikten sonra, NATO’yu Kosova’daki askeri güçlerini daha da artırmaya ve ülkenin Sırbistan’la olan sınırlarını güvence altına almaya çağırdı. Rama ayrıca, Kosova’da son zamanlarda yaşanan etnik çatışmanın potansiyel olarak daha geniş bir Balkan çatışmasını tetikleyebileceği uyarısında bulundu.

Rama, toplantının ardından yaptığı açıklamada Kosova-Sırbistan sınırının “kontrolden çıktığını” söyledi. Rama yaptığı açıklamada sınırın, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı da dahil olmak üzere bir dizi yasadışı faaliyet için kullanıldığını ve bunun bölgede büyük karışıklıklara yol açabileceğini söyledi.

Son aylarda iki kez patlak veren şiddet olaylarıyla Balkanlarda tansiyon yükselmeye devam ediyor. Batılı ülkeler Rusya’nın, Ukrayna’daki savaştan dikkatleri uzaklaştırmak için Balkanlar’da sorun çıkarmaya çalıştığını düşünüyor.

sırp bosna bayrak

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki toplantıya katılan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Çarşamba günkü görüşmelerin ardından NATO’nun Batı Balkanlar’daki müttefiklerine yönelik herhangi bir askeri tehdit görmediğini ısrarla vurgulayarak; “Ancak görülen şey, özellikle Kosova’da gerilimin artmasıdır” dedi.

NATO’nun Kosova’daki askeri varlığını yaklaşık 1000 ek asker ve daha ağır silahlarla güçlendirdiğini söyleyen Stoltenberg sözlerine şöyle devam etti: “Elbette temkinliyiz. Durumu yakından izliyoruz, müttefiklerimizi korumak ve savunmak için kesinlikle gerekeni yapacağız”

Stoltenberg, pazartesi günü Kosova’ya yaptığı bir ziyaret sırasında NATO’nun buraya ilave barış gücü askerleri konuşlandırmayı düşündüğünü söylemişti. Salı günü Belgrad’da yaptığı açıklamada ise Kosova’da son dönemde yaşanan şiddet olaylarının kabul edilemez olduğunu ve faillerin adalet önüne çıkarılması gerektiğini söyledi.

kosova polis sırp grup çatışma

Şiddet olaylarına örnek verilecek olursa; Mayıs ayında Kosova’nın kuzeyindeki Sırp göstericiler NATO barış gücü askerleriyle çatıştı. Eylül ayında ise Kosova’nın Banjska köyü yakınlarında yaklaşık 30 kişilik maskeli bir grubun polis devriyesine ateş açmasının ardından çıkan çatışmada bir Kosova polisi ve üç Sırp silahlı saldırgan öldürüldü.

Sırbistan, Kosova’nın 2008’deki resmi bağımsızlık ilanını tanımıyor. Her iki ülke de eski düşmanlar arasında bir diyaloga aracılık eden Avrupa Birliği’ne katılmak istiyor. Brüksel ise her iki ülkeyi de uzlaşmayı reddetmeleri halinde birliğe katılma şanslarını tehlikeye atacakları konusunda uyarıyor.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.