ASELSAN KONYA Silah Sistemleri Fabrikası açıldı

ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikası; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve fabrika yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mevlana Meydanı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada Konya’nın sadece geçmişiyle övünen değil, aynı zamanda bitip tükenmez bir enerjiyle, kararlılıkla, çalışkanlıkla geleceğini de inşa eden bir şehir olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya’da toplu açılış törenine katıldı

“Silah Sistemleri Fabrikası 470 milyon lira yatırımla kuruldu”

Erdoğan açılışa ilişkin yaptığı konuşmada ASELSAN öncülüğünde Konya’ya Silah Sistemleri Fabrikası’nı 470 milyon lira yatırımla kurduklarına dikkat çekti:

“Biz de bugün burada, bu inşanın yeni tezahürlerini, yeni eserlerini resmen hizmete açmak üzere sizlerle birlikteyiz. Sanayinin şehri Konya’ya, ASELSAN öncülüğünde 470 milyon liralık yatırımla kurduğumuz, dünya çapında üretim yapacak bir silah sistemleri fabrikasının resmî açılışını bugün buradan yapıyoruz. Bu fabrikamız, uzaktan kumandalı silah sistemleri başta olmak üzere, her türlü çap ve kalibredeki silah üretimiyle ülkemize savunma sanayiinde çok üstün özellikler kazandıran bir tesistir. Böylece Konya, av tüfeğiyle başlayan silah üretimi serüvenini, küresel bir oyuncu seviyesine çıkartarak hem kendisinin hem ülkemizin önünde yepyeni pencereler açmıştır.”

Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKSS) alanında dünyada hatrı sayılır bir pazar payına sahip ASELSAN, bu alandaki üretimlerini ASELSAN Konya’ya aktardı. Söz konusu alandaki tüm tedarik, üretim, entegrasyon, test ve kalite faaliyetleri ASELSAN Konya tarafından yürütülecek.

ASELSAN Konya tarafından UKSS’ler dışında şu anda sözleşmeleri imzalanmış olarak yürütülen silah tasarım ve üretim projeleri bulunuyor. Türkiye’nin ihtiyacı olan çap ve kalibrelerde üretilecek olan mevcut ürünlere ek olarak ihtiyaç olması halinde 75mm’ye kadar namlu ve silah üretimi altyapısı bulunuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.