ASELSAN teknolojisi derin denizlerde

Preveze Sınıfı Denizaltıların modernizasyonunda önemli bir kilometre taşı olan kritik tasarım aşaması tamamlandı. Deniz Kuvvetlerinin en kapsamlı modernizasyon projesinde, ASELSAN mühendisliğinin ürünü olan yüksek teknolojiler kullanılıyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN-STMHAVELSAN-ASFAT iş ortaklığı arasında 8 Şubat 2019 tarihinde imzalanan Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi (PREVEZE-YÖM) Sözleşmesi kapsamındaki önemli bir kilometre taşı olan kritik tasarım aşaması tamamlandı.

Preveze Sınıfı dört adet Denizaltının modernize edileceği PREVEZE-YÖM projesinde, TCG Preveze denizaltısı için erken teslim edilmesi gereken Harp Gemisi Otomatik Tanımlama (WAIS) ve Dahili Muhabere Sistemleri entegrasyon ve kabullerinin tamamlanmasının ardından kritik tasarım aşaması SSB tarafından onaylandı. Deniz Kuvvetlerinin halihazırdaki en kapsamlı denizaltı modernizasyon projesinde ASELSAN’a verilen savaş sistemleri entegrasyonu gibi önemli görevler ile alt birimlerin yerli ve milli olarak tasarımı, üretimi yapılarak ülkemizin dışa bağımlılığı en aza indirilecek. Proje kapsamında ASELSAN tarafından Denizaltı Sonarları, Uydu Muhabere Sistemi, Entegre Muhabere Sistemi, Seyir Radarı ve Elektronik Destek Sistemleri tasarımı ve üretimi gerçekleştirildi. Güdümlü Mermi Silah Kontrol ve yerli Harp Gemisi Otomatik Tanımlama Sistemleri de ASELSAN tarafından sağlanıyor. Düşük görünürlük sağlanarak denizaltıların düşman unsurlarca tespitinin güçleştirilmesi amacıyla yelken üzerinde bulunan tüm direklere soğurucu malzeme uygulaması da ASELSAN tarafından yapılacak. Söz konusu proje, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan TCG Preveze, TCG Sakarya, TCG 18 Mart ve TCG Anafartalar denizaltılarının modernizasyonunu kapsıyor.

Mavi Vatan için her göreve hazırız

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesinin Deniz Kuvvetlerinin en kapsamlı modernizasyon projesi olduğunu belirterek, “SSB öncülüğünde iş ortağı olduğumuz projede çok kritik bir aşama, başarıyla geride bırakıldı. ASELSAN mühendisliğinin ürünü olan üst düzey teknolojilerimiz bu projede çok önemli görevler üstleniyor. Donanmamız için ciddi bir kuvvet çarpanı olacak modernize edilmiş denizaltılarımızda ASELSAN’ın en ileri teknolojileri kullanılıyor. Milli mühendisliğimizin gücüyle, Mavi Vatanın bekası ve güvenl

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.