ASELSAN’ın güneş enerjisi sektörüne katkıları devam ediyor

Son beş yılda kurulumu tamamlanmış 7000’in üzerindeki güneş enerji santrallerinde kullanılan eviriciler için toplamda 250 Milyon USD’nin üzerinde bir ithalat gerçekleştirildi. Üretilen enerjinin kullanıcıya ulaşması için hayati önemde olan fotovoltaik eviricinin yerli üretilmesi için ASELSAN’daki çalışmalar son aşamaya geldi.

Enerji sektörü, son yıllarda Türkiye’ye yön veren ve en kayda değer büyümenin sağlandığı ilk üç sektörden biri oldu. Güneş Enerji Santralleri (GES) saha ve çatı uygulamaları ile hızla büyüyen bir sektör haline geldi. Bugün Türkiye’de 7000’in üzerinde güneş enerji santrali kurulmuş ve güneş enerjisi kurulu gücümüz 6,232 MW’a ulaşmış durumda.

ASELSAN, çalışmaları devam eden 250 kW gücünde dizi tip evirici ürünü ile evirici tedarikçisi olarak hızla büyüyen güneş enerjisi sektöründe yerini almayı hedefliyor. 1500 V DC gerilim seviyesinde çalışabilecek cihaz ile modern teknoloji gereklilikleri sağlanarak enerji üretiminde verimlilik artırılması planlanıyor. Sahip olduğu altyapı sayesinde modüler merkezi şekilde bağlanabilme özelliği olan ürünler, yatırımcıların tercihleri doğrultusunda kabin içi uygulaması ile merkezi evirici yapısında da santrallerde görev alabilecek. RS485 ve PLC (opsiyonel) haberleşme altyapıları kullanılarak yatırımcılar ve EPC firmaları tarafından, hem evirici cihazı bazında hem de santral bazında uzaktan izleme ve takip sistemleri kullanılabilecek.

ASELSAN, yeni teknolojiler geliştirirken markası altında benzer teknolojiler geliştirmiş ülke içindeki mevcut yeteneklerden azami ölçüde faydalanmayı da gözeterek, evirici geliştirme ve seri üretim için bu alanda uzman ve İzmir’de faaliyet gösteren TESCOM firması ile birlikte çalışıyor.

ASELSAN liderliğinde; ülkemizin enerji politikalarına uygun olarak “dışa bağımlılığın azaltılması, yerli imkanlar ile tasarım ve üretimin artırılması” amacıyla güneş enerji santrallerinin kritik teknolojik bileşenlerinden fotovoltaik eviricinin (invertör) milli imkanlarla geliştirilmesine ve yerli imkanlar ile üretilmesi çalışmalarına devam ediliyor.

ASELSAN, 250 kW’lık dizi tip fotovoltaik evirici ürünü ile öncelikle T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın düzenleyeceği YEKA GES-3 ihalesi olmak üzere, arazi ve çatı tipi güneş enerji santralleri kurulumu yapacak tüm yerli ve yabancı yatırımcılarına çözüm ortağı olmayı hedefliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.