ASPİLSAN’dan büyük başarı

Türk savunma sanayii her alanda güçlenmeye devam ediyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın destek verdiği Türk şirketlerinden biri olan ASPİLSAN’ın -dünyada ilk defa- bor atıklarından elde ettiği lityum, yüksek akım testlerinden büyük bir başarıyla geçti.

Akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, elektrikli araçlar, hibrit otomobiller ve elektrikli otomobiller gibi kullanım alanı olan Türkiye’nin lityumu yine Türkiye’nin savunma, haberleşme gibi sektörlerin ürettiği yüksek teknoloji ürünlerinde kullanılacak.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye’de -dünyada ilk olan- bor atıklarından elde edilerek üretilen lityumun, yapılan testleri başarıyla geçmesini ASPİLSAN’ı tebrik ederek duyurdu.

Savunma Sanayii Bakanı İsmail Demir resmî Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Savunma sanayiimiz her alana katkı ve desteğini sürdürüyor. Yüksek teknoloji ürünleri yerli lityumla güçlendirme çalışmalarında başarıyla ilerleyen TSKGV şirketlerimizden ASPİLSAN’ı tebrik ediyorum.” dedi.

 T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de Türkiye’de üretilen lityumun başarısını resmî Twitter hesabı üzerinden şu şekilde duyurdu:

“Türkiye’nin lityumu 100 puanla sınavı geçti. Dünyada ilk defa bor atıklarından elde ettiğimiz lityum, ASPİLSAN tarafından bataryalarda yüksek pil hücreleri için gereken yüksek akım testinden başarıyla geçti. Türkiye’nin yüksek teknoloji ürünleri yerli lityumla güç bulacak.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.