Asteroid örneği taşıyan kapsül Dünya’ya geliyor

Japonya’nın Hayabusa2 uzay aracı, bir asteroiddenen alınmış örnekleri Dünya’ya ulaştırmak için örneklerin taşındığı kapsülü başarılı bir şekilde kendi bünyesinden ayırdı. Kapsülün içerisinde taşınan asteroid örnekleri ile güneş sistemi ve Dünya üzerindeki canlılık hakkında ipuçları aramak için çalışmalar yapılacak.

The Guardian tarafından yapılan habere göre, Japonya Uzay Araştırma Ajansı kapsülün Dünya’dan 220 bin kilometre uzağındayken uzay aracından Cumartesi sabahı ayrılmış olduğunu ve Avusturalya’da seyrek yerleşim gösterilen bir bölgeye kapsülün Pazar günü iniş yapacağını belirtti.

Hayabusa2 uzay aracı “Ryugu” asteroidini yaklaşık bir yıl önce terk etmişti. Kapsülün uzay aracından ayrılmasının ardından Hayabusa2 kapsülün Dünya’ya inişini fotoğraflayacak ve 1998KY26 isimli başka bir asteroidden örnek almak için yeni görevine doğru yol alacak. Kapsülün Dünya’ya iniş yapmasına 10 km mesafe kaldığında paraşütü açılacak.

Kapsülün içinden çıkacak olan örneklerin 50 yıl öncesinde Avustralya’ya düşen Murchison meteoruna benzer örnekler içereceği düşünülüyor. Murchison meteorunun içeriğinde amino asitler gibi basit organik bileşikleri ve su bulunmuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.