Avrupa Parlamentosu’nun gözü Amazon’un üzerinde

Avrupalı Parlamento üyelerinden oluşan 37 kişilik bir grup Amazon’un Başkanı Jeff Bezos’a bir mektup yazdı. Yazılan mektupta parlamento üyeleri Amazon’un işçi sendikaları aktivistleri ve politikacılar hakkında yaptığı gözetleme çalışmaları hakkında bilgi istedi.

Mektupta parlamento üyeleri Amazon’un özel olarak işçi örgütlenmelerini hedef alması hakkında duydukları endişeden bahsetti ve şirketin buna benzer bir gözetleme aktivitesini politikacılar üzerinde yürütüp yürütmediğini sorguladı.

Amazon’un sitesinde “şirkete karşı işçi örgütlenme tehdidi” konusunda araştırma yapması için istihbarat analisti aradığını söyleyen iş başvurusu reklamları yer aldı. Amazon’da çıkan iş başvurusu reklamları ardından işçi sendikaları geçen hafta Avrupa Komisyonu’ndan Amazon’un işçileri gözetlemesinin yasal olup olmadığını araştırmasını istedi.

Yayınlanan reklamdaki iş ilanının hedef kitlesi kolluk kuvvetleri ya da askeri tecrübe sahibi adaylar olmasının yanı sıra iş ilanının içeriğinde “muhalif politik liderler” hakkında da gözetleme yapmaktan da bahsedildiği belirtiliyor.

Yayınlanan iş ilanının Vice News tarafından haberi yapıldıktan sonra Amazon ilanı kaldırdı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.