Avrupa Uzay Ajansı uzay çöplerini temizleyecek

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/18dwCdJ9V2yWidPscso9TB” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) uzaydaki çöpleri toplamak için “uzay pençesi” olarak nitelendirilen bir cihaz göndereceği duyuruldu. Bilim insanlarının uzaydaki çöpleri toplayabilmek için çözüm bulma süreçleri devam ederken Avrupa Uzay Ajansı’ndan gelen çözüm basın organlarında “tuhaf” olarak değerlendirildi. Pençe ilk olarak diğerlerine nazaran daha büyük olan çökmüş uyduları kavrayacak ve onları yeryüzüne geri yönlendirecek.

Uzay çöpleri tehlike arz ediyor

Cnet tarafından yapılan habere göre, bilim insanları şu anda Dünya’nın yörüngesinde 2 bin 800 canlı ve 3 bin ölü uydu olduğunu tahmin ediyor. Bu tahminler yapılırken 900 bin parça enkazı hesaba katılmıyor. Bu parçaların bir uyduya çarpması durumunda ise bir felakete sebep olabileceği belirtiliyor. 

ESA’nın öncülük ettiği bu plan aslında 2019 yılında tasarlanmıştı. Şimdi kuruluş, ilk enkaz görevi olan ClearSpace-1 adlı enkaz kaldırma işlemini gerçekleştirmek için Clear Space SA ile bir sözleşme imzaladı. ClearSpace SA, ilk görevini 2025’te başlatmayı umuyor. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.