Avrupa’nın yeni nesil savaş uçağında 2’nci aşamaya geçildi

Fransa, Almanya ve İspanya ortaklığında başlatılan Yeni Nesil Hava Muharebe Uçağı Sistemi FCAS için ilk önemli adım atıldı ve ikinci adıma geçildi.

Tolga Özbek.com’un haberinde yer alan bilgilere göre; Fransa, Almanya ve İspanya ortaklığında başlatılan Yeni Nesil Hava Muharebe Uçağı Sistemi FCAS için ilk önemli adım atıldı.

Projenin Faz1B aşaması toplam 3,2 milyon avroluk bütçe tahsis edildi. Projenin ana yüklenici firmaları Fransa Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA), Dassault Aviation, Airbus, Indra, Eumet’e bütçe aktarımı gerçekleştirildi. Faz1B, 3,5 yıl sürecek. Toplam bütçenin ise 100 milyar avroyu aşması bekleniyor.

Dassault and Airbus reach agreement at FCAS

İlk uçuş takvimi 2028-29’u gösteriyor 

Halihazırda devam eden FCAS’ın 1A aşamasına ek olarak imzalanan 1B anlaşmasında; ilk uçuşu yapacak prototip uçağın tasarımının tamamlanması ve uçurulması hedefleniyor. İlk uçuşunun 2028-29 yıllarında hayata geçirilmesi planlanan uçağın; insanlı ve de insansız modeli ortak çalışma ile hayata geçirilecek.

Faz1B’deki ortaklıklar 

Faz 1B’nin endüstriyel yönetimi hangi şirketin neler yapacağı yeni plana göre şöyle oldu:

Ana yükleniciler: Airbus, Dassault Aviation ve Indra Sistemas.

Motor: NGF Engine Projesinde, ana yüklenici olarak Fransa için Safran Aircraft Engines ve Almanya için MTU Aero Engines ile ana ortak olarak İspanya için ITP Aero arasındaki 50/50 Ortak Girişimi ile kurulan Eumet şirketi çalışmalar yapacak.

Future Combat Air System - FCAS / SCAF optionally crewed European system  Airbus & Dassault #ILA2018 - YouTube

İnsansız sistemler: Ana yüklenici olarak Almanya için Airbus, Fransa için MBDA ve ana ortaklar olarak İspanya için Satnus ile Remote Carrier (RC) şirketi kuruldu.

Savaş Bulutu: Bu sistem için ana yüklenici olarak Almanya için Airbus görev yapacak. Fransa için Thales ve İspanya için Indra Sistemas Savaş Bulutu olarak adlandırılan sisteme destek verecek.

Airbus has confirmed that it will work with France, Germany, and Spain to  build the Future Combat Air System (FCAS). - Jetline Marvel

Taraflar arasında çetin pazarlık
Proje, Avrupa’nın adım attığı son yıllardaki en büyük savunma projesi özelliğini koruyor. Ancak taraflar arasında da çetin bir pazarlık var. Geçtiğimiz kasım ayında konu hakkında açıklamalarda bulunan Alman Savunma Bakanı Christine Lambrecht, anlaşmaya Ukrayna krizi sırasında varılmasının “çok önemli bir adım” olduğunun altını çizerken bu sayede Avrupa’nın askeri yeteneklerini güçlendirme hedefinde önemli bir “know-how” sağlanacağını vurgulamıştı. Bu dev pastada da özellikle Airbus ve Dassault arasında ciddi bir çekişme var. İki taraf da eşit olarak projeden pay almak istiyor.

İlk uçuş sonrasında hedef ise 2040 yılında uçağın hizmete girmesi. Almanya ve Ispanya Eurofighter’ları, Fransa da Rafale uçaklarını FCAS ile yenilemeyi hedefliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.