Avustralya’da Google’ın gizlilik ihlali davası

Gadgets’ın haberine göre; Avusturalya Rekabet Regülatörü pazartesi günü, Google’ı hedeflenen reklamlar için kişilerin verilerini kullanmakla itham etti. Google personellerine, reklam menfaati doğrultusunda kullanıcıların kişisel verilerini kullanma izni verildiğini iddia eden Avusturalya, milyonlarca tazminat istemeyi ve bu konuda bir örnek teşkil etmeyi planlıyor. 

Veri gizliliği tüm dünyanın odak noktası durumunda

Son zamanlarda ABD ve Avrupa’da ilgililer veri gizliliği meselesine odaklanmış durumda. Şirketlerin kişilerin bilgilerini ne derece tehdit ettiği, devlet yönetimlerinin mercek altına aldığı konuların başında geliyor. 

Google menfaatleri için verileri topladı

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC) mahkeme kayıtlarında Google’ı; 2016 yılında açık bir şekilde izin almadan veya müşterileri doğru dürüst bilgilendirmeden, Google dışı web siteler üzerindeki aktiviteleri gözden geçirerek,  Google hesaplarındaki kişisel bilgileri toplamakla itham etti. 

Komisyon Başkanı Rod Sims, değişikliğin Google’a; isim ve kimlikleriyle milyonlarca kullanıcının tarama tutumlarını birleştirme izni verdiğini ve aşırı pazar gücü sağladığını söyledi. 

Buna karşılık Google, değişikliğin isteğe bağlı olduğunu, müşteri rızasını ön planda tuttuğunu ve gayet anlaşılır bir bildiri olduğunu söyledi.

Bir mailde “Eğer bir kullanıcı rıza göstermezse, onlar geriye kalan değişmemiş ürün ve hizmetlerimizi deneyimler.” şeklinde konuşan Google sözcüsü, şirketin pozisyonunu savunmak istediğini de ekledi. 

2016’da Google açık olmayan bir gizlilik politikası benimsedi

Google 2016’nın haziran ayında gizlilik politikasının üslubunu değiştirdi, reklam görüntüleme kuruluşu DoucleClick’ten “çerezler” olarak bilinen verileri  ve kullanıcıların kişisel bilgilerini birleştirmeyeceği ifadesini kaldırdı. Bunun yerine yeni politika olarak, “Hesap ayarlarınıza bağlı olarak, diğer sitelerdeki aktiviteleriniz ve uygulamalarınız, Google hizmetlerini geliştirmek için kişisel bilgilerinizle ilişkilendirilebilir.” ifadesini kabul etti. 

Avustralyalı Regülatör, Google’ın hedeflenen reklam fiyatını arttırmak için birleştirilmiş verileri kullandığını ve bunun gizlilik politikasında açıkça belirtilmediğini iddia etti. Milyonluk zararların olduğunu söyleyen Rod Sims, mahkemede bu alanla ilgilenmek için bir masa kurulması talebinde bulundu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.