Avustralya’ya UH-60M helikopteri teslimatı

Avustralya, ABD’den tedarik ettiği helikopterleri teslim almaya başladı.

Avustralya, Ağustos 2022’de ABD ile 40 adet UH-60M Black Hawk helikopteri için imzaladığı anlaşma kapsamında ilk 3 adet helikopteri teslim aldı.

F4HfgtyXwAAfM1P

1,95 milyar dolarlık sözleşme kapsamında teslim edilen ilk 3 adet UH-60M Black Hawk, orduya teslim edilmeden önce test sürecinden geçecek.

Avustralya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Planlanan 40 adet UH-60M Black Hawk filosunun ilk 3’ü yakın zamanda ABD Hava Kuvvetlerine ait 2 C-17A Globemaster uçağıyla Sidney’e ulaştı. Black Hawk helikopterleri, bu yılın sonlarında uçuş operasyonlarına başlamaya hazır olmadan önce kısa bir test sürecinden geçecek.” ifadeleri kullanıldı.

F4HfiqfXsAAYRbv

Avustralya’nın geriye kalan 37 adet UH-60M Black Hawk helikopterini bu yıl içerisinde de düzenli aralıklarla teslim alması bekleniyor.

Kanberra hükümeti, aynı dönemde Black Hawk helikopterlerinin yanı sıra donanma da kullanılmak üzere ABD ile 12 adet MH-60R Seahawk helikopteri ve ilgili ekipmanlar için 504 milyon dolarlık bir sözleşme imzalamıştı. Sipariş edilen helikopterlerin, yakın zamanda Avustralya’ya teslim edilmesi planlanıyor.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.