Avusturalya’nın ilk F-35 filosu, IOC edindi

Avustralya Savunma Bakanı Linda Reynolds 28 Aralık’ta, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAAF) bünyesinde hizmet veren Lockheed Martin F-35A Lightning II Müşterek Taarruz Uçakları’nın (JSF) ilk filosunun ilk operasyon kabiliyetini (initial operating capability-IOC) edindiğini duyurdu.

Asian Military Review sitesinde yer alan haberde, Bakan Reynolds’un yaptığı açıklamada, “Avustralya Savunma Kuvvetleri’nin teknolojik olarak gelişmiş saldırı ve hava muharebe rollerini yürütmeye hazır bir F-35A filosu ve Avustralya’da birinci sınıf eğitim sağlamakla görevlendirilmiş bir başka filosu bulunmakta.” dediği, bu dönüm noktasının uçak ve sistem performansını değerlendirmek için iki yıl süren zorlu testlerin ardından elde edildiğine dikkat çekildiği ifade edildi.

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin, Williamtown’da ki RAAF üssü 3. Filo ve 2. Operasyonel Dönüşüm Birimi (Operational Conversion Unit) bünyesinde 30 adet F-35A uçağı bulundurduğu, diğer üç uçağın ise Luke Hava Kuvvetleri Üssü bölgesinden Pasifik okyanusu boyunca uçması beklendiği belirtildi.

İlk operasyon kabiliyeti (IOC) bildiriminin, Hava Kuvvetleri 77. Filosunun Boeing F/A-18A/B Hornet muharip uçaklarını savaş/saldırı pozisyonundan Aralık ayının başları gibi çıkarmasından sonra yapıldığı ve F-35A’ların bu uçakların yerini 2021’in başlarında alacağı aktarıldı.

Avustralya’nın, Project Air 6000 Faz 2A / 2B kapsamında 72 adet F-35A uçağı sipariş ettiği ve Project Air 6000 Faz 7 kapsamında 2030’la birlikte kuvvetlerine 30 adet uçak daha ekleyeceğinin öngörüldüğü değerlendirildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.