Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz istifa etti

Türk ve Müslümanlara karşı negatif yaklaşımlarıyla iz bırakan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, ani bir kararla istifasını sundu.

BBC’nin haberine göre, hakkında açılan rüşvet ve yolsuzluk davasının olduğu bilinen Sebastian Kurz, 9 Ekim’de yaptığı açıklama ile istifa kararı aldığını duyurdu.

Kurz hakkında açılan davanın; hükümetin gelirlerini Avusturya Halkın Partisi’nin (ÖVP) propagandasını yapması için bir bulvar gazetesine rüşvet verdiğinden ileri geldiği iddia ediliyor. 

Bu iddiaların ardından Kurz ve 9 kişi hakkında açılan soruşturma kapsamında 6 Ekim’de Kurz’un ofisine ve koalisyon hükümetindeki muhafazakar Avusturya Halkın Partisi (ÖVP) binasına polisin baskın düzenlediği belirtildi.

Hakkındaki yolsuzluk iddialarını “İlk ve en önemli iş olarak, bir yandan da, elbette ki bana yönelik iddiaların yanlışlığını kanıtlayacağım.” ifadeleriyle reddeden Kurz, istifa etmesinin sebebini de “Şu an ihtiyaç duyduğumuz şey istikrar. Bu kördüğümü çözmek ve kaos çıkmasını engellemek için çekilmek istiyorum.” şeklinde açıkladı.

Haberin devamında Kurz’un ÖVP’nin lideri olarak kalacağı ve Parlamento’da da parti lideri olarak yerini koruyacağı ifadelerine yer verildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.