Ay’da kazanın kıyısından dönüldü

Ay’da yaşanabilecek büyük bir kazadan ani bir manevra ile dönüldü.

Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu (ISRO), Ay’daki uzay aracının NASA’ya ait uzay aracı ile çarpışmaması için geçen ay manevra yaptığını açıkladı.

İndependent Türkçe’nin haberine göre, ISRO tarafından 15 Kasım’da yapılan açıklamada, elde edilen verilerin Chandrayaan-2 ile Lunar Reconnaissance Orbiter’ın 20 Ekim’de Ay’ın kuzey kutbunda birbirine 3 km’ye kadar yaklaşacağını gösterdiği bildirildi.

Olası bir kazanın önüne geçmek için ISRO ve NASA; Chandrayaan-2’nun manevra yapması gerektiği konusunda uzlaştı.

Yaşabilecek kazanın önüne geçilmesiyle ilgili NASA Sözcüsü Nancy Jones “NASA ve ISRO, Chandrayaan-2’nun 18 Ekim’deki çarpışmadan kaçınma manevrasında birbiriyle çalıştı. Uzay ajansları arasındaki bu koordinasyon, uyduların Ay’ın çevresinde güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamanın bir parçası. İki araç hiçbir zaman tehlikede değildi.” ifadelerini kullandı.

ISRO tarafından da “Bu olay, Ay ve Mars görevlerinde uzay araçlarının birbirine yakınlaşmalarının sürekli olarak takip edilmesinin gerekliliğini gösteriyor.” şeklinde bir açıklama yapıldı.

Olası büyük kazalardan kaçınmak için yapılan manevraların en büyük sebebinin uzay trafiği ve enkazının olduğu biliniyor.

Çin’in 1999’da fırlattığı ve 2002’de hizmet dışı bıraktığı hava durumu uydusunun bir parçası, geçen hafta Uluslararası Uzay İstasyonu’yla (UUİ) çarpışmanın kıyısından dönmüştü.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.