Azerbaycan ile Ermenistan sınırında çatışma

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, sınırın Kelbecer bölgesinde Azerbaycan mevzilerinin Ermenistan birliklerince ateş altına alındığı kaydedildi. 

Euronews’in haberine göre yerel saatle 16.00 sıralarında aynı istikamette çatışmalar başlamış, Azerbaycan ordusundan bir askerin, Ermenistan mevzilerinden keskin nişancı silahıyla açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği bildirilmişti.

13 Ermeni askerine hapis cezası

Bu arada Azerbaycan’da bir mahkeme, bugün 13 Ermeni askerini “terör ve ülkeye yasa dışı yollardan girmek” suçlamasıyla 6 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Başkent Bakü’de mahkemeye çıkarılan Ermenistanlı askerler, Azerbaycan ile Ermenistan arasında süren 6 haftalık savaşın bitiminden yaklaşık bir ay sonra, aralık ayında Dağlık Karabağ’da gözaltına alınan 60 askerden bir kısmıydı.

Askerlerden bir diğer kısmı ise mayın haritaları karşılığında Ermenistan’a iade edilmişlerdi.

Hükümlü askerler ve diğerleri, Dağlık Karabağ’a bağlı Hadrut’ta gözaltına alınmışlardı.

Uluslararası kurallara göre Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ, 1994 yılından bu yana Ermeni ayrılıkçıların kontrolünde bulunuyordu.

Rusya’nın arabuluculuğunda sona eren ve yaklaşık 6 bin kişinin hayatını kaybettiği savaşın ardından Azerbaycan, daha önce kaybettiği toprakların önemli bir kısmını yeniden ele geçirdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.