Azerbaycan – Sırbistan gerginliği

Sırbistan’ın Ermenistan’a silah desteği ne anlama geliyor?

Geçtiğimiz günlerde Sırbistan Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajic, yaptığı açıklamada Ermenistan’a silah gönderildiğini belirtmişti.

Rasim Ljajic özel şirketler vasıtasıyla Ermenistan’a silah desteği yapıldığını açıklamış, aynı zamanda alınan bu karar aşamasında Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın yanı sıra, Güvenlik Bilgi Ajansı’nın da onayını aldıklarını belirtmişti.

Ljajic, Ermenistan’a silah desteği yaparken, bir yandan da Azerbaycan Devleti ile ilişkilerini bozmak istemediğini belirtti.

Sırbistan’ın tutarsızlığının ardında neler bulunuyor?

Uzun yıllardır Ermenistan ve Sırbistan devletleri arasında yoğun bir ilişki bulunmazken, ocak ayının ikinci haftasında Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ve Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic ‘Abu Dhabi İstikrar Haftası’ uluslararası forumunda bir araya geldi.

Ayrıca Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, şubat ayında Ermenistan’da Sırbistan Büyükelçiliği açılacağını da bildirmişti. İki ülke de yakın zamanda birbirlerine karşı seyahat vizesini kaldırmıştı.

Daha önce böylesine yoğun olmayan Ermenistan-Sırbistan ilişkilerinin son dönemlerde gelişmesi, Azerbaycan hükümeti ve kamuoyunda rahatsızlığa sebep oldu.  Bu arada hafta başında, Sırbistan’ın Azerbaycan’daki Maslahatgüzarı Danitsa Veinoviç; Ermenistan-Azerbaycan sınırında çatışmalar yaşandığında, Ermenistan’a silah gönderdikleri gerekçesiyle Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

Ermenistan ve Sırbistan’ın aralarında gözle görülür büyüklükte ihracat ve ithalat bulunmazken, bu iki ülkenin tarihi ortaklıklarına baktığımızda; eski Osmanlı halkı olmaları, bu halkların Hristiyanlığın “Ortodoks” mezhebine bağlı olmaları ve ekonomik olarak Rusya’ya olan bağımlılıkları göze çarpıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.