Azerbaycan’a giren yaklaşık 40 Ermeni askeri sınır dışı edildi

Karabağ Savaşı’ndan sonra hezimete uğrayan Ermenistan ile savaştan zafer elde eden Azerbaycan arasındaki çatışmalar zaman zaman devam ediyor.

Son olarak Azerbaycan topraklarına giren yaklaşık 40 Ermeni askeri, Azerbaycan’ın silahsız girişimleriyle sınır dışı edildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın Devlet Sınır İdaresi’yle yaptığı ortak açıklamaya göre 1 Haziran saat 20:00’da yaklaşık 40 Ermeni askeri sınırı geçip Kelbecer’in Armutlu köyüne doğru 400 metre derinliğe kadar ilerledi ve mevzileri ele geçirdi.

Sputnik Türkiye’nin Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına yer verdiği haberine göre, Azeri ordusunun aldığı önlemlerle Ermenistan askerlerinin sınır dışı edildiği ve bu süreçte silah kullanılmadığı vurgulandı. Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan bu son gelişmeler, geçtiğimiz sonbaharda başlayan şiddetli çatışmaları takiben, Erivan’ın Karabağ’da Ermeni güçlerin denetiminde olan toprakların önemli bir kısmından geri çekilmeyi kabul etmesini izliyor.

Ermenistan, geçen hafta Azerbaycan sınırına ateş açtığını ve bir Ermeni askerin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Azerbaycan ise Ermenistan’ın saldırısının bir hata olduğunu söyleyerek toprak bütünlüğünü korumak için saldırıya karşılık verdiğini ifade etmişti. Daha sonra Azerbaycan, ordusunun sınırdaki konuşlanma noktalarına çıkan bir yola mayın döşemeye teşebbüs etmekle suçladığı altı Ermeni askerini esir almıştı. Ayrıca Azeri tarafı, Ermeni askerlerin Nahçıvan’daki mevzilere ateş açtığını duyurmuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.