BAE, İHA almak için yönünü Türkiye’ye çevirdi

ABD’den az sayıda ve büyük maliyetle SİHA alma kararından vazgeçen BAE, yönünü Türkiye’ye çevirdi.

Atlantik Council’in bildirdiğine göre BAE, Türkiye’den 120 adet SİHA almak istiyor.

2020 yılında ABD’den yaklaşık 2,9 milyar dolar değerinde olan 18 adet MQ-9 Reaper tipi SİHA satın alma fikrinden vazgeçen BAE, Türkiye’den değeri 1 milyar doları aşan 120 adet Türk SİHA’sı almayı düşünüyor.

Производство Bayraktar TB2 увеличится более чем в 2 раза

Daha önce Çin yapımı SİHA’lar kullanan ve yönünü ABD’ye çeviren BAE, MQ-9 Reaper’ı satın almak için talepte bulunmuş, ancak Washington BAE’nin 2021’deki talebini askıya almıştı.

Çin ve ABD’den umduğunu bulamayan BAE’nin “silahlı kuvvetler savunma ve güvenlik satın alma otoritesi Tawazun” ve Baykar arasında Mart 2021’de, olası iş birliğine yönelik bir görüşme gerçekleştirildi.

СМИ: Румыния планирует закупить у Турции 18 дронов Bayraktar TB2

Görüşmeden bir kaç ay sonra BAE, 2 milyar dolarlık bir teklif sundu. Söz konusu teklif 120 adet Bayraktar TB2, mühimmat, komuta ve kontrol birimleri ve eğitimi kapsıyor.

Edinilen bilgiye göre Türkiye 21 Eylül’de 20 adet Bayraktar TB2’yi BAE’ye teslim etti. İsmi verilmeyen üst düzey bir Türk yetkili de Türkiye’nin bu teslimatını doğruladı. 

Geri kalan Bayraktar TB2’lerin ne zaman teslim edileceği henüz bilinmese de BAE ile yapılan söz konusu anlaşma ile iki ülke arasında yeni bir sayfa açılabilir.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.