BAE, KM-SAM hava savunma sistemi tedarik edecek

Birleşik Arap Emirlikleri, çeşitli ülkelerden tedarik ettiği sistemler ile hava savunmasını güçlendirmeye devam ediyor.

BAE Savunma Bakanlığı tarafından Kasım 2021’de açıklanan KM-SAM (Cheongung-II) orta menzilli hava savunma sisteminin tedarik edileceği açıklaması, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’in ülkeye yaptığı ziyaret ile kesinleşti.

Bu kapsada Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri, Güney Kore Savunma Geliştirme Ajansı tarafından geliştirilen KM-SAM (Cheongung-II) orta menzilli hava savunma sistemini tedarik edecek. 3.5 milyar dolar değerindeki anlaşmanın detaylarının yakın zamanda açıklanacağı vurgulandı.

Başkan Moon Jae-in BAE ziyaretine aralarında Hanwha Defense Systems’in de olduğu geniş bir savunma sanayii heyeti de eşlik etti. Moon’un Ortadoğu turu kapsamında Suudi Arabistan ve Mısır’ı da ziyaret ederek çeşitli savunma anlaşmaları imzalaması bekleniyor.

Kasım ayında BAE Savunma Bakanlığı’nın resmi twitter hesabından yapılan paylaşımda, ” ”Birleşik Arap Emirlikleri Savunma Bakanlığı, ulusal hava savunmasının yetenek ve kabiliyetlerine niteliksel bir katkı sağlayacak olan Güney Kore tasarımı KM-SAM hava savunma sistemini, 3,5 milyar dolar (12.9 milyar dirhem) karşılığında tedarik etmeyi planlıyor.” ifadeleri kullanılmıştı.

KM-SAM (Cheongung-II) 

Güney Kore’nin envanterindeki MIM-23 HAWK hava savunma sistemlerinin yerini almak üzere geliştirilen KM-SAM (Cheongung-II), BAE’ye yapılan satış ile ilk kez ihraç başarısı yakalamış olacak.

KM-SAM, savaş uçaklarını ve balistik füzeleri önlemek üzere iki farklı versiyon halinde geliştirildi. 8 füze taşıyabilen bir fırlatıcı, bir radar ve bir komuta-kontrol aracından oluşan sistemin 40 kilometre menzile sahip olduğu belirtildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.