BAE Systems, Eurofighter Typhoon’a GPS geliştirecek

BAE, Eurofighter Typhoon’ın geliştirilmesinde rol alacak!

BAE Systems’in Dijital GPS Parazit Önleyici Alıcısı (Digital GPS Anti-jam Receiver, DIGAR), uçağın GPS sinyali karıştırma, aldatma (spoofing) ve radyo frekansı parazitine karşı korumasını artıracak. Böylece en yoğun radyo frekansı ortamlarında bile pilotlar görevlerini yerine getirebilecekler.

DIGAR, gelişmiş anten elektroniği, yüksek performanslı sinyal işleme ve önemli ölçüde iyileştirilmiş GPS sinyali alımı ve üstün parazit bağışıklığı için dijital hüzmeleme kullanıyor. Bu yetenekler, GPS karıştırma koruma seviyesini önemli ölçüde artırıp uçakların savaş alanında yaptıkları manevralar açısından kritik öneme sahip olmasıyla öne çıkıyor.

1573697443316

Savaş uçağı ayrıca BAE Systems’in yeni dijital GPS alıcısını da sahip olacak ve bu alıcı DIGAR anten elektroniği ünitesi ile birleştiğinde platformun yüksek yetenekli dijital hüzmeleme yaparak parazit önlemesini sağlayacak.

BAE Systems Navigasyon ve Sensör Sistemleri Direktörü Luke Bishop, GPS’in zor olduğu ortamlarda çalışan modern savaş uçakları için doğru konumlandırma ve navigasyon verilerinin önemini vurgulayarak şunları söyledi: “DIGAR anten elektroniği ve GEM VII GPS alıcılarımızla, görev başarısını desteklemek için GPS’in zor olduğu ortamlarda bu hayati platformları korumak için güvenilirdir.”

Eurofighter-Typhoon-RIAT-2016-1090x500

Typhoon’un yanı sıra DIGAR, F-16, F-15 ve ABD’deki hava engelleme ile kuvvet koruma platformları, istihbarat, gözetleme ve keşif uçakları, insansız hava araçları gibi diğer özel amaçlı uçaklara da kurulmuştur.

Eurofighter Typhoon, Birleşik Krallık ile bazı önemli Avrupalı ve uluslararası müttefikleri için muharebe hava savunmasının bel kemiğidir. Dokuz ülkenin hizmetinde olan uçak 7/24, 365 gün hava güvenliği sağlamakta ve NATO’nun ön cephe operasyonlarında yer almaktadır.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.