BAE Systems’tan MMU konusunda iş birliği vurgusu

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), 15-18 Şubat 2022 tarihleri arasında Asya’nın en önemli havacılık organizasyonları arasında yer alan ve iki yılda bir olmak üzere gerçekleştirilen Singapur Airshow’a katılıyor.

TUSAŞ tesislerinde milli imkanlarla geliştirilen Milli Muharip Uçak’ın birebir modelini ilk kez Asya pazarında sergileyecek olan şirket, geliştirdiği diğer platformların 1/7 maket modelleri ile aynı fuarda ziyaretçilerin karşısına çıkacak.

Havacılık ve uzay konusundaki çalışmaları ile tanınan Aviation Week sitesi, Singapur Airshow’da sergilenen MMU’yu inceleyerek takipçileri ile paylaştı.

Paylaşımda, ”Aviation Week Network’ün Savunma Editörü Steve Trimble, TF-X’in özelliklerini ve beklenen gelişmeler hakkında tanıtım yaptı.” ifadeleri kullanıldı.

Aviation Week’in paylaşımı alıntılayan BAE Systems ise MMU hakkında, ”TF-X programına know-how ve mühendislik uzmanlığı kazandırmak için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile birlikte çalışıyoruz.” dedi.

Birleşik Krallık ve Türkiye arasında havacılık konusunda yakın iş birliği

Kasım 2020’de Birleşik Krallık Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Mike Wigston, TUSAŞ’a ziyarette bulunmuş ve ziyaretin ardından açıklama yapan Birleşik Krallık Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Mike Wigston, İngiltere ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin güçleneceği mesajını vermişti.

Mareşal Mike Wigston resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada, “BAE Systems TUSAŞ ile Türkiye’nin yeni nesil savaş uçağı projesinde birlikte çalışıyor. Türk milletinin gurur duyucağı bu proje ayrıca İngiltere ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin gücünü gösteriyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise Aralık 2021’de İngiltere’nin Türkiye tarafından üretilen SİHA’larla yakından ilgilendiğini söyleyerek, ”İngiltere’nin Türk SİHA’larıyla çok ciddi bir şekilde ilgilendiğini kaydetti. Bakan Varank, Türkiye’nin İngiltere’ye SİHA’lar konusunda farklı seçenekleri sunduğunu aktarmıştı.

İngiltere’nin Türk SİHA’larıyla ilgilendiğini kaydeden Varank, kararın artık İngiliz tarafında olduğunu vurgulayarak, şu ifadeleri kullanmıştı: ”Biz kendilerine opsiyonları sunduk. Şu anda ciddi olarak bu opsiyonları değerlendiriyorlar.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.