BAE ve Japonya’dan hidrojen anlaşması

Körfez ülkeleri petrole bağlımlı ekonomilerini çeşitlendirmek için farklı ülkelerle iş birliği anlaşmaları imzalamaya devam ediyor.

Gulf News’in internet sitesinde yer alan habere göre Birleşik Arap Emirlikleri ve Japonya, hidrojen üretilmesi ve araştırılması konusunda iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma 9 Nisan’da, BAE Enerji ve Altyapı Bakanı Suheyl Al-Mazrouei ve Japonya Ekonomi Bakanı Ejima Kiyoshi’nin katılım sağladığı telekonferans yöntemi ile gerçekleştirilen toplantıda imzalandı.

BAE Enerji ve Altyapı Bakanı Suheyl Al-Mazrouei anlaşma sonrası yaptığı açıklamada, “Bu anlaşma, hidrojen üretimi, tedarik zincirinin oluşturulması ve Japonya’ya ulaştırılması ile ilgili bilgi alışverişi ve geliştirmeleri içeriyor. Anlaşma ülkemizin enerji potansiyelini çeşitlendirmesine ve karbon emisyonunu önümüzdeki on yıllarda yüzde 70 azaltma hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

BAE 9 Mart’ta Arap dünyasının ilk nükleer santrali olan Dubai’deki Barakah Nükleer Santrali’nin ikinci ünitesi için işletme lisansının alındığı açıklamıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.