BAE’nin F-35 anlaşmasından çekildiği iddia ediliyor

ABD ile BAE hattında soğuk rüzgarlar esiyor.

WSJ’ın haberine göre bir BAE yetkilisi, BAE’nin F-35 ve diğer bazı silah alım anlaşmasından çekilme kararı aldığını söyledi. İsmi açıklanmayan yetkili gerekçe olarak ABD’nin güvenlik koşullarını şart olarak sunmasını gösterdi.

Bu iddia üzerine Pentagon’dan yanıt gecikmedi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin sattığı silahlar konusundaki son kullanıcı koşullarının müzakere edilemez olduğu ifade edildi.

F-35A Lightning II | Military.com

BAE’nin çekilme kararı aldığı 23 milyar dolarlık anlaşma; F-35 uçakları, MQ-9 Reaper silahlı insansız hava araçları (SİHA) ve gelişmiş mühimmatı da kapsıyordu.

Haberin devamında BAE’nin ABD’yi F-35 ile ilgili görüşmeleri askıya aldıklarını bildirdiği ileri sürülürken BAE’li bir yetkilinin “güvenlik koşulları, egemen operasyonlar konusundaki kısıtlamalar ve maliyet hesaplamalarının bu alımları yeninden değerlendirmeye yol açtığını” söylediği aktarıldı. 

ABD ile BAE arasındaki ortaklık ilişkisinin bir silah satışından daha stratejik ve daha karmaşık olduğunu ve satışla ilgili sorularını yanıtlamak üzere BAE ile çalışmaya hazır olduklarını söyleyen Kirby; her silah satışında politika ve son kullanım koşullarının söz konusu olduğunu, bu son kullanıcı koşullarının ve ABD savunma ekipmanlarının korunmasının tartışmaya açık olmadığına dikkat çekti.

The U.S. Air Force's First Europe-Based F-35A Squadron Has Been ActivatedKirby ayrıca taraflar arası yapılacak görüşmelerde konunun da detaylı bir şekilde masaya yatırılacağını kaydetti.

ABD, 2015’ten beri F-35 ve SİHA satış talebinde bulunan BAE’nin İsrail ile ilişkileri normalleştirmesi şartıyla F-35 ve Reaper SİHA’larının satışına izin vermiş; ABD Kongresi ise bir karar tasarısıyla bu satış konusunda protokollerin sıkılaştırılmasını ve güvenlik koşullarının artırılmasını istemişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.