BAE’nin Mars’a gönderdiği Amal’dan ilk fotoğraf geldi

Birleşik Arap Emirlikleri’nin “Amal” (Umut) adlı uzay cihazı Mars yörüngesine başarıyla indi ve Dünya’ya ilk fotoğrafını da gönderdi. 

Spacemagturkiye’nin haberine göre, Abu Dabi Emirliği´nin Veliaht Prensi Şeyh Mohamed bin Zayed Al Nahyan konuyla ilgili, “Umut Uzay Aracı’nın ilk Mars görüntüsünü aktarması, tarihimizde belirleyici bir andı ve BAE’nin uzay araştırmalarında yer alan gelişmiş ülkelere katıldığını gösteriyor.” dedi.

Amal atmosferi inceleyecek

Amal’ın Mars’a inmesi BAE’nin; tarihte Kızıl Gezegen’e ulaşan beşinci ülke ve Arap dünyasında ise ilk ülke olmasını sağladı. Üç bilimsel aletle donanmış uzay aracı Mars atmosferinin ilk tam portresini oluşturacak. Bilim insanlarına Mars atmosferinin katmanlarındaki iklim dinamiklerinin ve hava koşullarının nasıl olduğuna yardımcı olması için, Amal’daki cihazlarla atmosfere dair veriler toplanacak, mevsimsel ya da günlük değişiklikler ölçülecek. Araştırmacılar ise bu uzay çalışmasıyla enerji ve parçacıkların (oksijen ve hidrojen gibi) Mars atmosferinde nasıl hareket ettiği hakkında bilgi edinmek istiyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.